نشانه‌های طلاق عاطفی چیست؟

نشانه‌های طلاق عاطفی چیست؟

امروزه طلاق در دنیا متاسفانه به امری رایج تبدیل شده است. اما آیا لزوماً طلاق تنها بطور قانونی و روی کاغذ صورت میگیرد؟ پژوهش های بسیاری نشان داده اند که میزان قابل توجهی از زوجینی که طلاق میگیرند، از مدتها پیش از یکدیگر جدا شده اند. چنین زوجینی اصطلاحاً دچار طلاق عاطفی شده اند. طلاق عاطفی یعنی زمانی که زوج متاهل زندگی جداگانه ای دارند، حتی اگر در یک خانه زندگی کنند. گاهی ممکن است زوجین از آن آگاه باشند و گاهی نه. توجه به نشانه های طلاق عاطفی در زنان و مردان موجب میشود زوجین به دنبال راه هایی برای مقابله با آن باشند. در این مقاله به 7 مورد از نشانه های طلاق عاطفی اشاره میکنیم.

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین میزان عشق و دوستی

طلاق عاطفی (Emotional Divorce) یعنی چه؟

طلاق عاطفی از نظر روانشناسی، شرایطی است که در آن زن و شوهر بطور قانونی ازدواج کرده اند اما دیگر مانند گذشته صمیمیت عاطفی یا فیزیکی ندارند. این رابطه ممکن است شبیه روابط همکاران یا هم اتاقیها باشد تا یک زوج عاشق. زوجینی که دچار طلاق عاطفی هستند، با وجود داشتن یک تاریخ مشترک و احتمالاً فرزندان، پیوندی که زمانی آنها را با هم نگه میداشت را از دست میدهند. اگرچه برخی از زوجین در این شرایط به ازدواج خود ادامه میدهند، اما ممکن است احساس رنجش یا بی تفاوتی منفعلانه نیز وجود داشته باشد.

طلاق عاطفی

نشانه های طلاق عاطفی بین زوجین چیست؟

نشانه های طلاق عاطفی در زندگی در هر زوجینی میتواند متفاوت باشد. اما اغلب زوجین دارای حالتهای طلاق عاطفی نشانه های زیر را تجربه می کنند:

1) عدم صمیمیت

زمانی که رابطه زن و شوهر رو به جدایی می رود، ممکن است متوجه عدم صمیمیت در تعاملات با شریک زندگی خود شوند. صمیمیت در روابط فراتر از عمل فیزیکی جنسی است. در حقیقت صمیمیت می تواند فیزیکی و احساسی باشد. البته کاهش دفعات یا کیفیت رابطه جنسی مطمئناً می تواند نشانه ای از مشکل در رابطه باشد. با این حال، صمیمیت فیزیکی و احساسی می تواند شامل توانایی اعتماد کردن، گرفتن دست، در آغوش گرفتن، یا تمایل شریک زندگی شما به راحتی فیزیکی محسوب شود.

فقدان صمیمیت عاطفی و فیزیکی می تواند نشانه ای از طلاق عاطفی باشد. به عنوان مثال، صحبت های گرم و محبت آمیز دیگر در رابطه وجود ندارد. علاوه بر این، گذراندن زمان بیشتر به تنهایی یا کارکردن ساعات طولانی تر نیز ممکن است نشانه ای باشد که یکی از طرفین یا هر دو از یکدیگر دوری می کنند.

ذکر این نکته نیز مهم است که صمیمیت انواع مختلفی دارد و بسته به زوجین، ممکن است برخی از آنها مهمتر از سایرین در نظر گرفته شوند. با این حال تغییرات در هر نوع صمیمیت ممکن است نشان دهنده مشکل باشد. فقدان صمیمیت ممکن است نشان دهنده تمایل به اجتناب، اتمام رابطه یا نشانه وجود شخص سوم باشد. روانشناسان به چنین زوجین موقعیتی تله هم اتاقی میگویند. برای مثال زوجی را در نظر بگیرید که به سرکار میروند، به خانه می آیند و شام میخورند و کارهای خودشان را انجام میدهند. شاید حتی در اتاق خوابهای جداگانه بخوابند. هم اتاقیها میتوانند بهترین دوستان یکدیگر باشند، اما این دو نفر مانند هم اتاقی هایی عمل میکنند که تنها یکدیگر را تحمل میکنند.

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین تعارضات زناشویی

2) فقدان دوستی

در یک ازدواج موفق، داشتن دوستی قوی با همسر بسیار مهم است. البته نیازی نیست بهترین دوست یکدیگر باشید، اما باید یکی از نزدیک ترین افراد زندگی یکدیگر باشند. اینکه بتوانیم در مواقع نیاز یا بحران به آنها مراجعه کنیم. اعتماد، صمیمیت عاطفی را تقویت میکند و پیوند عمیق تری بین زوجین ایجاد میکند که ازدواج را تقویت میکند. تحقیقات نشان داده است که یک دوستی محکم بین همسران میتواند همه چیز را در رابطه متفاوت کند. اگر دیگر احساس میکنید که نمیتوانید با همسرتان درباره مشکلات و نگرانیهایتان صحبت کنید یا بطور کلی او را دوست بدانید، این میتواند نشانه دیگری از طلاق عاطفی باشد.

3) مخفی کاری

هنگامی که فقدان دوستی و صمیمیت در یک ازدواج ظاهر شود، می تواند منجر به مخفی کاری همسران از یکدیگر شود. این لزوماً شامل خیانت یا سایر فعالیت های مضر نیست؛ هرگونه مخفی کردن نشان می دهد که دو نفر که در یک خانواده زندگی می کنند اما زندگی جداگانه ای دارند. شکست در حفظ ارتباطات معنی دار و پیوندهای عاطفی می تواند باعث کناره گیری افراد شود و در نتیجه شکاف فزاینده ای بین آنها ایجاد شود. چنین فاصله ای تنها زمانی افزایش می یابد که زوجین در به اشتراک گذاشتن جزئیات زندگی خود با یکدیگر تردید داشته باشند.

نشانه های طلاق

4) کاهش ارتباط

ارتباط سالم، کلید در هر رابطه موفق، به خصوص ازدواج است. اگر متوجه شدید که از بحث در مورد رابطه خود و راه های بهبود آن اجتناب می کنید، ممکن است بدون اینکه متوجه شده باشید، دچار طلاق عاطفی شده باشید. پذیرا و صادق بودن با شریک زندگی خود برای حفظ یک ازدواج سالم و شاد بسیار مهم است. این مهم است که به صحبت های شریک زندگی خود گوش دهید و خواسته ها و نیازهای خود را نیز بیان کنید. بدون ارتباط شفاف و صادقانه، سوتفاهم ها و رنجش ها می تواند در طول زمان ایجاد شود و در نهایت منجر به از هم گسیختگی رابطه شود.

5) عدم احترام متقابل

عدم احترام قابل توجه در ازدواج نیز ممکن است نشان دهنده این باشد که طلاق عاطفی در کار است. حفظ سطح احترام متقابل در هر ازدواجی حیاتی است. وقتی با کسی ازدواج می کنید که نمی توانید برای او ارزش قائل شوید، به راحتی احساس ارزشمندی و احترام خود نیز را از دست می دهید.

راه های زیادی وجود دارد که بی احترامی در یک رابطه آشکار می شود. تحقیر، یا شکل بدخواهانه انتقاد، نمونه و یکی از پیش بینی کننده های طلاق عاطفی است که دکتر جان گاتمن در پژوهش های خود به آن اشاره کرده است. بی احترامی می تواند به شکل های دیگری نیز ظاهر شود. این می تواند به شکل رفتارهای توهین آمیز مانند:

  • کنترل کردن
  • تحقیر کردن
  • گسلایتینگ
  • دستکاری کردن

بی احترامی می تواند بی توجهیِ بی رحمانه به خواسته ها و نیازهای فرد باشد.

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین میزان دوام رابطه

6) بهانه آوردن برای ماندن در ازدواج

علیرغم اینکه بسیاری از زوجینی که دچار طلاق عاطفی هستند، از فقدان ارتباط کافی و ارزش های مشترک ابراز ناراحت می کنند، اما معمولا این افراد، خود را برای ماندن در یک ازدواج ناراضی توجیه می کنند. گفتن جملاتی مانند بچه ها اینگونه دوست دارند و ممکن است توجیه معتبری برای ماندن به نظر برسد، اما آنها نباید تنها چیزهایی باشند که یک ازدواج را حفظ می کنند.

اگر از ازدواج خود ناراضی هستید، اما بخاطر دیگران تحمل میکنید، ممکن است نشانه طلاق عاطفی باشد. در چنین شرایطی مهم است که با خودتان صادق باشید و ارزیابی کنید که آیا رابطه شما واقعا رضایتبخش است یا خیر. برای این کار بهتر است با یک زوج درمانگر متخصص صحبت کنید که شرایط مزمن نشود و کار به طلاق واقعی کشده نشود.

7) رد شدن از مرزها

وقتی یک رابطه جدید است، مرزها ممکن است گاهاً رد شود اما از طریق همین آزمون و خطا، ارتباط و سازش ایجاد میشوند. اما تخطی مداوم از مرزهای تعیین شده ممکن است یکی از علائم هشداردهنده طلاق عاطفی باشد. موقعیت های تخطی از مرز ممکن است شامل تجاوز به حریم خصوصی همسر باشد، مانند نگاه کردن به ارتباطات خصوصی و تاریخچه مرور اینترنت. این نادیده گرفتن مرزها می تواند نشانه بی احترامی، قطع ارتباط و عدم توجه باشد.

جدایی زوج ها

طلاق عاطفی چه پیامد و دردهایی دارد؟

  • افسردگی: افرادی که دچار طلاق عاطفی هستند، به ویژه زنان، در برابر افسردگی آسیب پذیرترند. آنها دارای سطوح بالاتر استرس، سطح پایین تری از رفاه روانی و عزت نفس ضعیف تر هستند.
  • مشکلات سلامتی: طلاق عاطفی موجب می شود زوجین امید به زندگی کمتری داشته باشند و احتمال بیشتری دارد که از بیماری های جدی رنج ببرند.
  • سومصرف مواد: اغلب مردان در چنین شرایطی، الکل می نوشند و حتی در معرض خطر اعتیاد قرار دارند.
  • تنهایی: احساس تنهایی در افرادی که دچار طلاق عاطفی هستند، به مراتب بیشتر است. این افراد اغلب شبکه اجتماعی خود را با همسر، دوستان متاهل و همسایگان از دست می دهند. همچنین ممکن است رابطه خود با همکاران را کاهش دهند.

منابع: psychcentral.com و tyhlaw.com و yourdivorcequestions.org

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(1 رای)
افزودن نظر:
captcha
آدرس
واتس اپ