با مشکلات روزمره زندگی چکار کنیم؟

با مشکلات روزمره زندگی چکار کنیم؟

همه ما بارها تو زندگیمون به مشکل خورده ایم. وجود مشکلات تو زندگی همه انسانها طبیعی است. اصلا اگه تو زندگی هامون مشکلی نداشته باشیم جای تعجب زیادی دارد. زیرا بعضی از افراد دچار اختلالات شخصیتی و مشکل روزمره در زندگی نیستند. این مشکلات از کوچک و بزرگ می توانند راه پیشرفت ما را سد کنند و جلوی حرکت ما به سمت اهدافمون رو بگیرند. پس ما برای جلوگیری از این اتفاق باید یاد بگیریم این مشکلات رو چجوری حل کنیم و در نهایت به اهدافمون برسیم.

حالا با من بهزاد متین همراه شوید تا بهتون بگم ممکنه سر راه زندگیتون با چه مشکلاتی روبرو بشید و چجوری باید به اونا رسیدگی کنید، مدیریتشون کنید و در نهایت حل و فصلشون کنید. اما قبل از همه اینها ازت میخوام اول بزرگترین چالش زندگیت رو شناسایی کنی و بگی که قصد داری اول از همه روی حل کردن کدوم یکی از چالش های زندگیت که ممکنه از 1 تا 20 مورد یا بیشتر باشه که هر کدوم درجه بندی خاص خودشون رو دارند تمرکز کنید؟

خب همه وقتی به مشکل بر می خورند اولین چیزی که به ذهنشون میرسه اینه که تنها فردی هستن که این مشکل براشون بوجود اومده. چجوری باید به تنهایی با این مشکل دست و پنجه نرم کنند و اصلا چرا این مشکل برای اونها به وجود اومده؟ اگه توام وقتی مشکلی برات پیش میاد این افکار را داری، باید بهت بگم که تنها نیستی و خیلی از افراد هستند که روزانه دچار مشکلات رایجی که در ادامه بهتون میگم میشوند. پس بهتره بریم سراغ لیست مشکلاتی که وجود دارند و راه حلی که ما بهت پیشنهاد میکنیم.

مشکلات روزمره زندگی

بحران مالی

خب همونطور که اشاره کردم وجود مشکلات تو زندگی کاملا طبیعیه و از اونجایی که ما تو دنیای نامشخصی زندگی میکنیم. پس ممکنه هر مشکلی برامون پیش بیاد که یکی از اونها مشکلات مالیه. شما باید همیشه یک بحران مالی رو پیش بینی کنید و براش آماده باشید. با این حال باز هم این مشکلات روزمره زندگی میتونه به شدت غافلگیرتون کنه و یا ممکنه آنقدر بزرگ باشه که زور شما بهش نرسه، حتی اگه از قبل آمادگیش رو داشته باشی. مثلا ممکنه شغل یا سرمایه گزاری بزرگی رو از دست داده باشی یا با دعوای قضایی مواجه بشی که پس اندازت رو تهدید کنه.

حالا اگر با این مشکل مواجه شدی باید چکاری انجام بدی؟ مهمترین کاری که باید انجام بدهید پذیرفتن شرایط پیش آمده است و اینکه این موضوع رو انکار یا اهمال کاری نکنید. اولین کاری که برای مشکلات مالی در زندگی روزمره می توان کرد ریشه یابی موضوع است. اینکه بری دنبال دلیل به وجود اومدن این مشکل و ببینی چی میتونه باشه و چجوری میشه حلش کرد. مثلا اگر به دلیل اینکه درآمدت کم بوده، شغلت رو از دست دادی پس برو دنبال یه شغل با درآمد بهتر بگرد. یا اگه سرمایه تو از دست دادی میتونی اگر دارایی و ذخیره ای دارایی اونارو بفروشی و یا از خانواده و دوستات کمک مالی بگیری و از اونها پول قرض کنی.

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست میزان آرامش

بحران سلامتی

مشکل مهم دیگه ای که ممکنه تو مسیر زندگی بهش بر بخورید، مشکلات مربوط به سلامتی میتونه باشه. همونطور که میدونیم سیستم بدن ما شبانه روزی در حال کار کردنه و دور از انتظار نیست به مشکل بخوره و خوب رعایت نکردن بهداشت و روتین فردی باعث بدتر شدن اوضاع میشود. اما راه حل بهبود این مشکل اینه که به محض دیدن نشانه ای که ناسالم بودن ما رو نشان میده. شروع کنیم به تغییر دادن سبک زندگی، خوردن غذاهای سالم، ورزش کردن و استفاده از نور خورشید برای افزایش انرژی و بهبود خلق خو و غیره.

روزمره گی در زندگی

مشکلات مربوط به رابطه، ازدواج و خانواده

این کاملا مشخص است که چیزی به شیرینی عشق و زندگی خانوادگی و رابطه عاشقانه وجود ندارد، اما مشکل خیلی از آدم ها هم دقیقا از همینجا سرچشمه میگیرد. بهترین کار اول اینه که تا جایی که میشه از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری بشه. اما اگر به هر علتی چنین مشکلی پیش اومد بهتره اونو بپذیریم و برای حل شدنش قدم برداریم. میشه در راستای حل این مشکلات از کتاب های مربوطه و کمک گرفتن از مشاوره استفاده کرد فقط باید تلاش کرد که راه های ارتباطی قطع نشه و هدف، ترمیم رابطه باشه و بدترین کاری که می تونین انجام بدین قطع کردن ارتباطات است.

مشکلات محل کار

طبیعتا ما انتظار داریم تو محل کارمون که به فعالیت و کار میپردازیم آرامش داشته باشیم. اما گاهی با خصومت روبرو میشیم اونم از طرف همکارانی که چشم دیدن مارو ندارن و هر کاری میکنن که ثابت کنن ما هیچ کار خوبی انجام نمیدیم و ما به این افراد چیزی نمیگیم جز آدم سمی. چون ما را وارد رقابت ناسالم و درگیری میکنند که باعث ایجاد استرس در ما میشود و بهره وری ما را در محل کار پایین میاره. پس سعی کنید در برخورد با این افراد سمی حرفه ای عمل کنید، باهاشون مهربون باشید و سعی کنید بهشون بفهمونین که قصد درگیری باهاشون را ندارید. و در نهایت بهتره در سطح خودشون باهاشون ارتباط بگیرید و زیاد نزدیک نشید تا بتونید خودتونو از استرس به دور نگه دارید.

حس پوچی و کسلی

طبیعیه که گاهی اوقات به دلایلی احساس بی حوصلگی کنید و اگر بخوام راحت تر بگم بعضی اوقات هست که حس میکنید حتی حوصله خودتون رو هم ندارید. اما برای خلاص شدن از این حس میتونید کارهای مختلفی انجام بدهید. مثلا عمدا از روتین زندگی تون خارج بشید و به فعالیت ها و تجربه های جدید بپردازید، کارهایی را امتحان کنید که شما را سر ذوق میاورد و بهتون انگیزه میدهد.

مشکلات در محل کار

مشکلات دوستی

همه ما تو زندگی به دوستایی نیاز داریم که باهاشون احساس صمیمیت کنیم، باهاشون معاشرت کنیم و ازشون انتظار داشته باشیم که وقتی به مشکل میخوریم بهمون کمک کنند. اما بعضی وقتا برعکسش پیش میاد و افرادی رو برای رو برای دوستی انتخاب میکنیم که نتیجه کاملا برعکس چیزایی که گفتیم میشه و حسادت و خنجر زدن از پشت و خیانت رو از آنها می توانیم ببینیم. قطعا تجربه این مشکل، حس خوشایندی نیست اما بهتره به طور کلی در روابط دوستی چند تا نکته را در نظر داشته باشید: اینکه همه چیز زندگی خود را را برای دوستانتون بازنکنید و اگر متوجه شدین که دوست شما داره علیه تون عمل میکنه، خیلی زود با حقیقت کنار بیایید و رابطه تون رو باهاش محدود کنید.

اندوه

هیچ کسی وجود نداره که غم و اندوه رو دوست داشته باشد اما این خاصیت زندگیه و همونطور که ما شادی و خوشحالی رو تجربه میکنیم غم و اندوه رو هم تجربه خواهیم کرد و نمیشه از این موضوع فرار کرد، مثل از دست دادن یکی از عزیزامون، اما باید بدونیم که این غم و اندوه باید مدیریت بشن تا باعث فروپاشی ما نشوند. یکی از راه هایی که میتونیم تو زمانی که حس غم و اندوه داریم ازش کمک بگیریم نوشتنه، هر احساسی که تو اون لحظات تجربه می کنید را بنویسید.

و کلام آخر، دوست عزیز، ضمن تشکر از اینکه تا اینجا با من بهزاد متین دانشجوی روانشناسی سلامت، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی و کارشناس روانشناسی همراه بودی، میخوام باز بهت یادآوری کنم که مشکلات چیزی هستند که زندگی رو برای زیستن ارزشمند می کنند و به ما یادآوری می کنند که با حل کردنشون، برای قدم های بعدی زندگی قوی تر بشیم. و این رو همیشه یادت باشه که واسه هر مشکلی تو زندگی حداقل یک راه حل یا یک حرکت واسه کنترل شدنش وجود داره و نباید اجازه بدی که مشکلات تو رو از جلو رفتن و ادامه دادن به زندگی و رسیدن به اهدافت دور نگه دارن.

منبع: lifehack.org

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(1 رای)
افزودن نظر:
captcha
آدرس
واتس اپ