چگونه ساده اما شاد زندگی کنیم؟ (6 راهکار ساده)

چگونه ساده اما شاد زندگی کنیم؟ (6 راهکار ساده)

ما در عصری زندگی می کنیم که همه چیز خیلی سریع پیش می رود و دیگر زمانی برای لذت بردن کافی و واقعی از خیلی از چیزها را نداریم. ما بیش از حد کار می کنیم، بیش از حد مصرف می کنیم، بیش از حد ارتباط برقرار می کنیم و زندگی خود را صرف پیدا کردن رویایی ایده آل می کنیم که در نهایت، وقتی به حقیقت می پیوندد، ما را دچار ناامیدی و دلسردی می کند. به خودمان می گوییم حتما در پایان این دویدن ها، زندگی و پاداشی وجود دارد که ارزش این شتاب را داشته باشد اما اینطور نیست. پس چه چیزی لازم است تا به همه این ها معنا بخشد؟

آیا ممکن است پاسخ چیزی متضاد باشد؟ ما به چیز بیشتری نیاز نداریم؛ همینطور به همه مدها و وسایلی که پس از چند ماه قدیمی و منسوخ می شوند؛ نیاز نداریم که همه این ابزارهای جدید را برای جلب رضایت دیگران تهیه کنیم، چرا که در نهایت، احساس دوست داشتنشان نسبت به ما بیشتر نمی شود. آیا می توان گفت جواب پاسخمان در سادگی است؟ اصلا این کلمه چه معنایی دارد؟

در واقع، برای ساده زندگی کردن نه نیازی است که بیش از حد طرفدار و شیفته آن بود و نه اینکه در یک کلبه جنگلی مانند راهبان زندگی کرد، بلکه به این معنی است که کمتر کار کنیم و بیشتر چیزهایی را که باعث لذت واقعی ما میشوند انجام دهیم، با کسانی که دوستشان داریم بیشتر وقت بگذرانیم، تعادل را در زندگیمان پیاده سازی کنیم، مصرف کمتر و بهتر داشته باشیم و استرس کمتر و سلامتی بیشتر را تجربه کنیم. احتمالا از خود می پرسید که چگونه می توان به این هدف دست پیدا کرد؟ در ادامه مطلب به این موضوع می پردازیم.

زندگی ساده اما شاد

چند راه موثر برای داشتن زندگی ساده و شاد

مصرف گرایی را کاهش دهید

هرچه بیشتر خرج کنید، باید بیشتر کار کنید تا پول بیشتری به دست آورید و این گونه زمان کمتری برای سپری کردن با کسانی که دوستشان دارید خواهید داشت. (تریسی اسمیت) فردی که از زندگی خود راضی نیست، سعی می کند آن را با کالاهای مادی پر کند، پدیده ای که توسط جامعه مصرفی تشویق می شود تا اقتصاد را حفظ کند. اگر چه به دست آوردن یک دارایی جدید می تواند شکلی از رضایت را در ما ایجاد کند اما زود گذر خواهد بود و فرد را به چیز جدید دیگری سوق می دهد. از سوی دیگر، این کاهش مصرف باعث می شود افراد منبع رضایت خود را در جایی غیر از کالاهای مادی و مصرف کردن بیابند.

با کنترل مصرف می توانید کمتر کار کنید و زمان بیشتری برای خود، خانواده و دوستانتان داشته باشید و بین زندگی شخصی و حرفه ای خود تعادل برقرار کنید. همچنین می توان کیفیت زندگی را به میزان قابل توجهی بهبود بخشید و روی چیزهایی تمرکز کرد که واقعا برایمان مهم هستند. بنابراین، این عمل باعث می شود از خود سوال کنیم که به چه چیزی واقعا نیاز داریم و برایمان مهم است و به ما امکان می دهد مصرف هوشمندانه تر و بهتری داشته باشیم. به همین دلیل افراد احساس بحران 30 سالگی یا بحران 40 سالگی را به اشتباه در درون خود قضاوت می کنند.

دارایی های خود را محدود کنید

بسیاری از مردم در محاصره اشیایی که برایشان اهمیتی ندارد و برایشان مفید نیست از زندگی دست میکشند؛ به گذشته و خاطرات وابسته می مانند، حال را فراموش می کنند و آینده را در نظر نمی گیرند. (دومینیک لورو یا لورا، هنر سادگی.) کاهش تعداد داراییهایتان راه حل مؤثر دیگری برای ساده تر زندگی کردن است. امروزه میتوانیم انواع چیزهایی را که برای استفاده از آنها مجبور به خرید نیستیم تبادل کنیم، به اشتراک بگذاریم، قرض بگیریم و یا اجاره کنیم. می توانیم چیزی که شکسته است را به جای دور انداختن و خریدن یک شیء جدید تعمیر کنیم.

همچنین میتوانیم از اشیاء خود دوباره استفاده کنیم، تغییرشان دهیم و یا به شخص دیگری بدهیم که برایش مفید و قابل استفاده است. این کاهش و محدود کردن دارایی هایمان باعث می شود از سنگینی چیزهایی که ما را از لحاظ فیزیکی و ذهنی احاطه کرده اند، کم شود. همینطور به ما امکان می دهد بتوانیم بهتر در حرکت باشیم و از فضای موجود خود بهترین استفاده را ببریم؛ علاوه بر این، می توانیم ذهن خود را آزاد کنیم و افکار و ایده های بهتری داشته باشیم.

تغدیه سالمتر و مفیدتر

زندگی ساده تر همچنین به معنای داشتن تعذیه ساده تر و سالم تر است. سوپرمارکت های ما به طور فزاینده ای مملو از غذاهای آماده و فرآوری شده اند که کاملاً غیر طبیعی و دارای نمک، شکر و چربی بالایی هستند. حتی اگر این غذاها باعث شوند در زمان ما صرفه جویی شود، باز هم بیشترین ضرر را برای سلامتی مان دارد. اگر زمان بیشتری را برای خود اختصاص دهیم، برای انتخاب و پختن غذاهای مورد نظرمان نیز وقت بیشتری خواهیم داشت. رژیم غذایی ساده یعنی کاهش مصرف غذاهای فرآوری شده و افزایش مصرف میوه ها، سبزیجات، آجیل ها و حبوبات. در کل، هیچ فایده ای ندارد که شما گیاهخوار شوید اگر از این کار لذت نمیبرید، این مورد فقط به معنای انتخاب یک رژیم غذایی متنوع و سالم است.

راهکار ساده زندگی کردن

خودکفایی خود را افزایش دهید

خودکفایی به معنای استقلال بیشتر از پول و سیستم اقتصادی موجود است، با تولید برخی از چیزهایی که برای زندگی نیاز داریم که می تواند غذا باشد یا کالا. برای غذا، برخی از افراد ممکن است بخواهند یک جایی را کشت کنند تا خودشان سبزیجات بکارند، میتواند در گلدان در بالکنی کوچک باشد یا در باغچه و یا حتی در زمین خودشان. وقتی صحبت از کالاهای مادی به میان میآید، برخی توصیه دارند که (خودت انجام بده). این جمله از این فکر حمایت میکند که همه ما قادر به انجام کارهای مختلف هستیم، بدون اینکه لزوماً به متخصصان متوسل شویم. با انجام برخی فعالیت ها، مانند کارهای دستی یا هنرهای کاربردی، نه تنها میتوانیم نتایج خوبی کسب کنیم، بلکه میتوانیم رضایت زیادی نیز کسب کنیم. این موضوع علاوه بر اینکه لذت بخش است، توانایی، خلاقیت، سرزندگی و استقلال ما را نیز تقویت می کند.

از تکنولوژی هوشمندانه استفاده کنید

کمتر، بیشتر است. (میس ون در روهه) ممنوع کردن همه انواع فناوری هیچ فایده ای ندارد، بلکه مهم این است که از آن به صورت هوشمندانه استفاده کنیم! امروزه فناوری به اندازه ای پیشرفت کرده است که به ما امکان میدهد کارهای فراوانی را انجام دهیم بدون اینکه خود را به زحمت یا دردسری بندازیم، همچنان که این کارها را به سرعت و با حمل و نقل آسان به انجام می رسد. علاوه بر این، به لطف اینترنت و هوش مصنوعی، اکنون انبوهی از اطلاعات از هر کجا در دسترس ما قرار دارد. بنابراین، یک منبع قابل توجه برای کاهش و محدودیت مصرف، انتخاب یک رژیم غذایی ساده تر و افزایش خودکفایی ما است. کنارهگیری از دنیا فایده ای ندارد، کافی است از فناوری استفاده کنید تا زندگی خود را آسان تر سازید، از مصرف گرایی بپرهیزید و ساده تر زندگی کنید.

روابط سمی را حذف کنید

ما روابطمان را نیز می توانیم گلچین کنیم و افرادی را که با آن ها در ارتباط هستیم به درستی انتخاب کنیم. زندگی کوتاه تر از آن است که اطراف خود را با افرادی احاطه کنیم که احساس بدی به ما می دهند. در نهایت، اگر غیرممکن به نظر می رسد، حداقل می توانیم تعداد جلساتمان را با آنها کمتر کنیم. به این ترتیب، میتوانیم زمان بیشتری را با کسانی که به ما عشق، آرامش و الهام میدهند، بگذرانیم!

آیا واقعاً خوشبختی نیاز به پیچیده بودن دارد؟

زندگی لذت بردن از اشعه های گرم آفتاب است بر روی پوست، استنشاق عطر درختان صنوبر در طبیعت، صحبت با دوستی الهام بخش کنار آتش و خنده ای که باعث شود دلتان درد بگیرد، تا آنجا که برای چند لحظه ای نگرانی هایمان را فراموش کنیم. یادمان باشد که ساخته شدن عادت ها یک شبه رخ نمی دهد و گام به گام همراه با گذر زمان اتفاق میوفتد. زندگی را اگر بتوانید اگزیستاسیال زندگی کنید که من می توانم در این مسیر همراه شما باشم به زندگی اصیل و واقعی و بدون استرس بر خواهید گشت.

منابع:

  • patiencefruitco
  • lesmotspositifs
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(2 رای)
افزودن نظر:
captcha
آدرس
واتس اپ