درمان کمال گرایی نوجوانان و چند راهکار علمی

درمان کمال گرایی نوجوانان و چند راهکار علمی

برخورد با یک نوجوان کمال گرا می تواند در عین حال هم ناامید کننده و هم دلخراش باشد. اگر با یک نوجوان کمال گرا سر و کار دارید، من درد شما را درک می کنم زیرا ممکن است این موضوع، شما را عصبانی، ناامید و بیش از هر چیز دیگری دلخراش کند. زیرا چیز بسیار سخت در مورد بچه های کمال گرا این است که آنها اغلب در خیلی چیزها شگفت انگیز هستند، اما چنین احساسی در مورد خود ندارند. ما فقط آرزو می کنیم که آنها بتوانند خود را با چشمان ما ببینند. توجه داشته باشید که کمال گرایی در بسیاری از موارد با پایین بودن عزت نفس در ارتباط است. در اینجا نکاتی برای کمک به تربیت یک نوجوان کمال گرا وجود دارد. همچنین مزمن شدن و درمان نکردن یک نوجوان کمال گرا کار را در آینده برای او بسیار سخت تر می کند.

پیشنهاد می کنیم این تست را بزنید: تست سلامت روان

چگونه می توانید والدین بهتری برای نوجوانانی باشید که این همه به خودشان فشار می آورند؟

کمالگرایی با تمایل فرد به کامل و بی نقص بودن و عمل کردن طبق یک سری استانداردهای مشخص تعریف می شود. وقتی یک فرد کمال گرا در حال ذوب شدن است و احساس می کند که ناکافی است، آخرین کاری که باید انجام دهید این است که به او بگویید احساساتش اشتباه است. این رفتار فقط اوضاع را بدتر می کند و باعث می شود او احساس بدتری پیدا کند، زیرا احساس میکند که دیده نشده و شنیده نشده است.

کمال گرایی ویژگی بدی نیست و همه انسان ها رسیدن به کمال را دوست دارند. اما کمالگرایی، زمانی می تواند یک ویژگی مثبت باشد که نوجوانان را به تلاش برای تعالی و رسیدن به اهدافشان سوق دهد. با این حال، زمانی که گسترش یابد و در رفاه نوجوانان ما اختلال ایجاد کند، می تواند منجر به پیامدهای منفی شود. در واقع، سال های نوجوانی می تواند برای کمال گرایان بسیار وحشتناک باشد، زیرا نوجوانان هنوز در حال رشد احساست خود هستند و ممکن است در برابر فشار انتظارات اجتماعی آسیب پذیرتر باشند.

کمال گرایی نوجوانان

چند راهکار عملی درمان کمال گرایی

آنهای را تشویق کنید تا تفکرات خود را اصلاح کنند

نوجوان تان را تشویق کنید تا به جای کمال، بر تلاش و پیشرفت تمرکز کند. به آنها یادآوری کنید که اشتباه کردن اشکالی ندارد و می توانند از آنها درس بگیرند. همچنین تاکید کنید که هدف بهبود است نه کامل بودن.

یک ذهنیت رشد یافته را تشویق کنید

با تشویق نوجوانان به پذیرش چالش ها، پذیرش اشتباهات و یادگیری از آنها و در نظر گرفتن شکست به عنوان فرصتی برای رشد، به نوجوان کمک کنید تا ذهنیت رشدیافته خود را ایجاد کند. داستان های شکست خود و آنچه از این تجربیات به دست آورده اید را با آن ها به اشتراک بگذارید. حتی می توانید داستان های افراد برجسته دیگر را جستجو کنید و به آنها تعریف کنید.

مکانیسم های مقابله ای را سالم کنید

نوجوان را تشویق کنید تا در مکانیسم های مقابله ای سالم مانند فعالیت بدنی، تمرکز حواس و تکنیک های مدیریت استرس مانند تنفس عمیق، ریلکسیشن پیشرونده عضلانی و یوگا شرکت کند. اغلب نوجوانان کمال گرا زمان زیادی را در ذهن خود صرف می کنند و فعالیت هایی که آنها را تشویق می کند تا از تفکر وسواسی و نشخوار فکری خودداری کنند، می تواند بازی را تغییر دهد. بهتر است هرچه زودتر این تکنیک های مقابله ای را بیاموزند، زیرا در حال حاضر و آینده برایشان سود بیشتری خواهند داشت.

مورد انتظارات غیر واقعی بحث کنید

انتظارات غیر واقعی را مورد بحث قرار دهید و به نوجوان خود کمک کنید تا بفهمد هیچ کس کامل نیست و تلاش برای کمال در هر جنبه ای از زندگی ممکن یا سالم نیست. با آنها صحبت کنید در مورد آنچه که می خواهند و امیدوارند به آن برسند چه چیزی منطقی تر است.

مقایسه نوجوان با نوجوان با نوجوان دیگر را محدود کنید

نوجوان را تشویق کنید تا مقایسه با دیگران را محدود کند و بر رشد و پیشرفت شخصی خود تمرکز کند. به آنها یادآوری کنید که همه افراد منحصر به فرد هستند و نقاط قوت و ضعف خود را دارند. علاوه بر تشویق او به این موضوع، خود شما نیز سعی کنید به هیچ عنوان، او را با دوستان و همسالانش مورد مقایسه قرار ندهید، چرا که مقایسه کردن، نه تنها هیچ فایده ای نداره بلکه فقط شرایط را بدتر می کند.

اهداف واقع بینانه برای نوجوانتان پیدا کنید

به نوجوان کمک کنید تا اهداف واقع بینانه و قابل دستیابی را تعیین کند و پیشرفت او را در طول مسیر جشن بگیرید. این می تواند به کاهش استرس و فشار مرتبط با کمال گرایی کمک کند.اگر آنها واقعا فکر می کنند که انتظاراتشان طبیعی است، تعجب نکنید. آنها اغلب تجربه زندگی برای درک اینکه چه چیزی واقع بینانه است یا نه را ندارند.

درمان کمال گرایی

خود مراقبتی را تشویق کنید

نوجوان را تشویق کنید تا مراقبت از خود از جمله ورزش منظم، تغذیه سالم و خواب کافی را در اولویت قرار دهد. توضیح دهید که مراقبت از سلامت جسمی و روانی آنها برای بهزیستی کلی مهم است و می تواند به کاهش استرس و فشار مرتبط با کمال گرایی کمک کند.

او را حمایت کنید

در کنار نوجوان باشید، به نگرانی های او گوش دهید و او را حمایت و تشویق کنید. احساسات آنها را تأیید کنید و به آنها کمک کنید بفهمند که اشکالی ندارد که گاهی اوقات احساس ناراحتی کنند. این می تواند بسیار وسوسه انگیز باشد که برای نوجوانان خود سخنرانی کنیم و سعی کنیم مسائل آنها را به عهده بگیریم و مشکلات را رفع کنیم. اما چیزی که آنها بیش از همه از ما نیاز دارند این است که ما گوش کنیم و همیشه بزرگترین تشویق کننده آنها باشیم.

به دنبال کمک حرفه ای باشید

اگر کمال گرایی نوجوان به شدت بر زندگی روزمره و رفاه آنها تأثیر می گذارد، به دنبال کمک یک متخصص بهداشت روان باشید. یک درمانگر می تواند پشتیبانی و ابزار بیشتری برای کمک به نوجوان در مدیریت کمال گرایی و بهبود رفاه خود ارائه کند.

کمک به نوجوانی که با کمال گرایی دست و پنجه نرم می کند، نیازمند رویکردی حمایتی و بدون قضاوت است. آموزش اصلاح تفکرشان به آنها، ترویج طرز فکر رشدیافته، پرورش مکانیسم های مقابله ای سالم و ارائه حمایت و تشویق همگی می تواند به کاهش تاثیر کمال گرایی بر زندگی روزمره و رفاه آنها کمک کند. اما دوباره، اگر کمال گرایی نوجوان به شدت بر زندگی روزمره آنها تأثیر می گذارد، برای گرفتن بهترین نتیجه بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید.

منبع: parentingteensandtweens.com

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(1 رای)
افزودن نظر:
captcha
آدرس
واتس اپ