معرفی کتاب های روانشناسی خوب

معرفی کتاب های روانشناسی خوب

آیا تا به حال متوجه شده اید که سعی می کنید بفهمید چه فرآیندهای ذهنی، انسان را به انجام کارهایی که انجام می دهند سوق می دهد؟ به لطف اینترنت، ما یک جریان مداوم اطلاعات در مورد کارهایی که مردم انجام می دهند در اختیار داریم و با این دیدگاه منحصربه فرد مدرن از دنیای اطرافمان، بیش از هر زمان دیگری فکر می کنیم که: «هوم، من تعجب می کنم که چرا این کار را انجام می دهیم.

به عنوان یک انسان، طبیعی است که بخواهید این چیزها را درک کنید - نه تنها در مورد دیگران، بلکه در مورد خودتان. در این مقاله، ما فهرستی از 25 بهترین کتاب روانشناسی را گردآوری کرده ایم که حتماً باید بخوانید تا به آن درکی که میخواهید برسید! چه یک مبتدی با علاقه جدید به روانشناسی باشید و چه یک متخصص روانشناسی باتجربه که به دنبال این مسائل هستید، ما شما را راهنمایی خواهیم کرد.

لیست معرفی کتابهای روانشناسی خوب

1. کتاب فرضیه خوشبختی: یافتن حقیقت مدرن در حکمت باستان (اثر جاناتان هایت)

جاناتان هایت، استاد روانشناسی اجتماعی، فرضیه خوشبختی را به عنوان منبعی در دسترس برای تحقیق خود در زمینه نظریه مبانی اخلاقی نوشت. در این کتاب، هایت از خرد باستانی یا «ایده های بزرگ» متفکران تاریخی - مانند بودا، افلاطون وحتی عیسی - و کاربردهای آنها را در پرتو یافته های روانشناختی معاصر آشکار می کند.هاید ابتدا معانی اساسی درس های باستانی در مورد خوشبختی، فضیلت و رضایت شخصی را شرح می دهد. این موضوع منجر شد که هاید از این یافته ها ۱۰ ایده بزرگ در مورد خوشبختی استخراج کند، آن ها را توسعه دهد و به زندگی مدرن متصل کند. به هر حال، در حالی که حکمت باستانی آزموده شده است، ضروری است که روش های قدیمی را برای مطابقت با زندگی امروزی به روزرسانی کنیم - مثلاً افلاطون، عیسی و بودا هرگز ساعت ها را در اینستاگرام یا بازی های آنلاین صرف مرور یا تعلل نکردند.

2. کتاب تأثیر: روانشناسی متقاعدسازی (اثر دکتر رابرت بی. سیالدینی)

تأثیر، یکی از پرفروش ترین کتاب های روان شناسی است که توسط دکتر رابرت بی سیالدینی در سال 2021 منتشر شد. سیالدینی با پشتوانه 35 سال تحقیق علمی خود، هفت اصل عملی تأثیرگذاری را که می توانید در زندگی روزمره خود از آنها استفاده کنید (با جدیدترین نسخه «وحدت») توصیف می کند. اگر به دنبال کتابی در زمینه روانشناسی هستید تا به شما کمک کند در مورد هنر متقاعدسازی اخلاقی در یک زمینه مدرن بیشتر بیاموزید و چگونه تلاش های فریبکارانه دیگران را ببینید و متوجه شوید، این کتاب برای شماست.

کتاب روانشناسی خوب

3. کتاب اشتباهاتی که صورت گرفت (اما نه توسط من): چرا ما باورهای احمقانه، تصمیمات بد و اعمال آسیب زا را توجیه می کنیم (اثر کارول تاوریس)

آیا تا به حال کنجکاو شده اید که چه چیزی باعث می شود مردم واکسن را انکار کنند، به فرقه ها بپیوندند یا رفتارهای افراطی انجام دهند؟ این کتاببرخی از این تصمیمات به ظاهر غیرمنطقی را روشن می کند. تاوریس و آرونسون برای توضیح بیشتر اینکه چگونه نگرش افراد می تواند تا این حد قطبی شود، خوانندگان را با تأثیرات این الگوهای ذهنی بر روی افراد در موارد مختلف و جنجال های واقعی زندگی آشنا می کنند. این کتاب با پیوندهای قانع کننده بسیاری که به رویدادهای زندگی واقعی دارد، برای خوانندگان روان شناسی و سیاست خواندنی عالی است.

4. کتاب بالادست: چگونه مشکلات را قبل از وقوع آنها حل کنیم (اثر دن هیث)

زندگی ممکن است اینطور به نظر برسد که ما دائماً در حال دویدن برای خاموش کردن آتش هستیم. اما البته، واکنش بی پایان به مشکلات بدون لحظه ای نفس کشیدن و آماده شدن برای مشکل بعدی، بسیار طاقت فرسا است. کتاب بالادست دن هیث، راه حل او برای شکستن چرخه مشکلات و شروع به جلوگیری از مشکلات قبل از وقوع آنها است. این کار با دانستن نیروهای روانشناختی که باعث آن مشکلات می شوند شروع می شود. به عنوان مثال، یکی از نیروهایی که هیث آن را به عنوان یک عامل بزرگ نسبت می دهد، «کوری مشکل» است - زمانی که مشکلی چنان پایدار می شود که شما شروع به ثبت آن به عنوان «عادی بودن» می کنید و بنابراین «دیدن» آن را متوقف می کنید (یا طبیعتا، تلاش برای رفع آن می کنید.). خوشبختانه، عامل وحدت بین این مطالعات موردی ساده است: تنها کاری که آنها باید انجام می دادند این بود که طرز فکر خود را تغییر دهند.

5. کتاب مدرسه زندگی: آموزش عاطفی (اثر آلن دوباتن)

بسیاری از ما بیش از یک دهه از زندگی مان را در مدرسه می گذرانیم و صرف نظر از موفقیت تحصیلی، احساس می کنیم چیزی از دست رفته است. مطمئناً، شما می توانید یک جبر پیچیده را انجام دهید یا به من یک تحلیل عمیق از نمادهای سه گانه در شکسپیر ارائه دهید - اما آیا می توانید در یک محل کار حرکت کنید؟ آیا می توانید شکست را تحمل کنید؟ آیا خودت را می شناسی و می فهمی؟ چه حالا در حال فارغ التحصیل شدن باشید و چه سال ها دبیرستان را به پایان رسانده باشید، احتمالاً متوجه این موضوع شده اید. با عنوانی مناسب، «مدرسه زندگی» پاسخ آلن دو باتون به سؤالاتی از این دست است - با هدف تجهیز مردم به ابزارها و خودشناسی برای پیشرفت در دنیای مدرن. از افزایش بهره وری در محل کار گرفته تا رسیدگی به معضلات روابط بین فردی، فصلی برای هر چیزی که در مدرسه زندگی به آن نیاز دارید وجود دارد. این آموزش عاطفی مطمئناً به شما کمک می کند تا در برابر معضلات زندگی انعطاف پذیری داشته باشید و به یک افسونگر هوش هیجانی تبدیل شوید.

معرفی کتاب روانشناسی

6. کتاب اثر لوسیفر: درک چگونگی تبدیل افراد خوب به شر (اثر فیلیپ جی. زیمباردو)

اثر لوسیفر اولین شرح مفصل پروفسور فیلیپ زیمباردو از آزمایش بدنام زندان استنفورد و نتایجی است که از آن گرفته شده است. آزمایش زندان استنفورد، مطالعه زیمباردو در سال 1971 بود که به بررسی تأثیر عوامل موقعیتی مختلف بر سازگاری، با قرار دادن داوطلبان دانشجوی کالج در محیطی جعلی به مدت 2 هفته پرداخت. این آزمایش بدون انکار زیاد، با موانع جدی روبرو شد که به این معنی بود که تنها پس از شش روز باید متوقف می شد.

افکار زیمباردو در مورد این آزمایش نه تنها به این دلیل جالب است که او آن را انجام داد، بلکه به این دلیل که او بخشی از آن بود و به عنوان سرپرست زندان عمل می کرد - که نیازی به گفتن نیست که چه مفاهیم اخلاقی جدی دارد. فصل های بعدی، تأثیر این مطالعه را بر تحقیقات بعدی در مورد متغیرهای روان شناختی و اجتماعی که باعث می شود افراد «معمولی» مرتکب اعمال غیراخلاقی شوند، مورد بحث قرار می دهند و آن را به یکی از تأثیرگذارترین کتاب های روان شناسی تبدیل می کنند که امروزه می توانید آن را برای مطالعه انتخاب کنید. بیشتر افراد علاقه مند به روانشناسی ممکن است فقط ایده ای از آزمایش اصلی داشته باشند، اما تحقیقات پس از آن قطعاً نباید نادیده گرفته شود!

7. کتاب بازی ها: روانشناسی روابط انسانی (اثر اریک برن)

ما تا کنون در این مقاله بیشتر در مورد مسائل پیچیده سلامت روان صحبت کرده ایم - اما شاید بخواهید در مورد روانشناسی پشت اساسی ترین تعاملات اجتماعی ما انسان ها را نیز بدانید. اگر چنین است، توضیحات اریک برن از تعاملات اجتماعی عملکردی و ناکارآمد در کتاب بازی ها، به درستی مورد توجه شما قرار خواهد گرفت. برن ادعا می کند که ما همیشه «بازی های اجتماعی» انجام می دهیم، اعم از بازی های قدرت علیه قدرت، بازی های جنسی، بازی های زناشویی یا بازی های رقابتی در دوستی. برن فقط این تعاملات را نام نمی برد، بلکه معنای پشت آنها را به عنوان ترفندها و مانورهای ناخودآگاهی که بر زندگی ما حاکم است، آشکار می کند. این بینش های خلاقانه است که این کتاب روان شناسی را به پرفروش ترین و تاثیرگذارترین کتاب تبدیل می کند.

منبع: reedsy.com

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(2 رای)
افزودن نظر:
captcha
آدرس
واتس اپ