درمان زنان بوردرلاین یا دارای شخصیت مرزی

درمان زنان بوردرلاین یا دارای شخصیت مرزی

اختلال شخصیت مرزی (Borderline Personality Disorder) یک اختلال سلامت روان است که بر طرز فکر و احساس فرد در مورد خود و دیگران تاثیر میگذارد و باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد زندگی روزمره میشود. این شامل مشکل در تصویر از خود، مدیریت احساسات و رفتار، و الگوی روابط ناپایدار است. اختلال شخصیت مرزی معمولا در اوایل بزرگسالی شروع میشود. به نظر میرسد این وضعیت در بزرگسالی بدتر میشود و ممکن است به تدریج با افزایش سن بهتر شود. این اختلال در خانمها شیوع بیشتری دارد و به همین علت درمان زنان مبتلا به اختلال شخصیت بوردرلاین میتواند حائز اهمیت باشد. اگر مبتلا به اختلال شخصیت مرزی هستید، ناامید نشوید. بسیاری از افراد مبتلا به این اختلال در طول زمان با درمان بهبود میابند و میتوانند زندگی رضایت بخشی را داشته باشند.

اختلال شخصیت مرزی (BPD) چیست؟

مشخصه اصلی اختلال شخصیت مرزی، ترس شدید از رها شدن یا بی ثباتی است. ممکن است فرد در تحمل تنها بودن مشکل داشته باشد. با این حال عصبانیت نامناسب، تکانشگری و نوسانات خلقی مکرر ممکن است دیگران را از خود دور کند، حتی اگر فرد بخواهد روابط عاشقانه و پایداری داشته باشد.

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین میزان آرامش

علائم اختلال شخصیت بوردرلاین چیست؟

علائم یا ویژگی های مختلف اختلال بوردرلاین وجود دارد که عبارتند از:

 • عزت نفس پایین
 • احساسات و عواطف قوی و طاقت فرسا
 • نوسانات خلقی شدید از جمله طغیان اضطراب، خشم و افسردگی
 • ترس از تنها ماندن و تلاش های دیوانه وار برای جلوگیری از رها شدن
 • تصویر یا احساس ناپایدار و تحریف شده از خود
 • احساس غفلت، تنهایی، درک نادرست، پوچی مزمن یا بی حوصلگی
 • احساس نفرت از خود
 • خودآزاری، مانند بریدن به عنوان مکانیزم مقابله
 • افکار خودکشی یا اقدام به خودکشی
 • رفتارهای تکانشی و پرخطر، مانند رابطه جنسی ناایمن، مصرف غیرقانونی مواد مخدر، قمار، بیش از حد غذا خوردن، رانندگی بی احتیاطی یا خرج کردن
 • تفکر سیاه و سفید
 • افکار پارانوئید در پاسخ به استرس
 • احساس عدم ارتباط با واقعیت
 • الگویی از روابط شدید ناپایدار، مانند ایده آل کردن یک شخص و سپس به طور ناگهانی تخریب فرد
 • تغییرات سریع در هویت و تصویر از خود که شامل تغییر اهداف و ارزش ها و بد دیدن خود
 • عصبانیت نامناسب و شدید، مانند از دست دادن مکرر کنترل، عصبانیت، طعنه آمیز یا تلخ بودن یا درگیری فیزیکی

درمان زنان بوردرلاین

مراقبت از زن بوردرلاین

اغلب اطرافیان زنان مبتلا به اختلال شخصیت مرزی، یک سوال میپرسند، چگونه با زن بوردرلاین ارتباط برقرار کنیم و یا چگونه از او مراقبت کنیم؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم ابتدا باید از خودتان مراقبت کنید. چرا که ممکن است متوجه شوید که بیشتر انرژی و نیازهای عاطفی خود را برای زن مبتلا به اختلال شخصیت صرف میکنید که این کاملا دستور العملی برای ابتلا به افسردگی، فرسودگی و حتی بیماری جسمی است. بنابراین بهتر است ابتدا موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • به خود اجازه دهید خارج از رابطه خود با فرد مبتلا به شخصیت مرزی زندگی کنید. این خودخواهانه نیست که زمانی را برای استراحت و تفریح برای خود اختصاص دهید.
 • از سلامت جسمانی خود غافل نشوید. هنگامی که درگیر مشکلات رابطه هستید، سالم غذا خوردن، ورزش و خواب با کیفیت میتواند به راحتی از بین برود.
 • استرس را مدیریت کنید. مضطرب شدن یا ناراحت شدن در پاسخ به رفتار مشکل ساز تنها باعث افزایش خشم یا بی قراری عزیزتان میشود. با تمرین، میتوانید یاد بگیرید که استرس را در زمان وقوع از بین ببرید و زمانی که فشار زیاد میشود آرام بمانید.
 • قانون 3 C را به خاطر بسپارید. بسیاری از دوستان یا اعضای خانواده اغلب احساس گناه میکنند و خود را به خاطر رفتار مخرب فرد مبتلا سرزنش میکنند. ممکن است به نحوی احساس کنید مسئول هر شکست یا عود درمان هستید. اما مهم است که به یاد داشته باشید که شما مسئول دیگری نیستید. فرد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی مسئول اعمال و رفتار خود است. 3 C عبارتند از:
  • من باعثش نشدم.
  • من نمیتوانم او را درمان کنم.
  • من نمیتوانم او را کنترل کنم.

چگونه با زن مبتلا به اختلال شخصیت مرزی ارتباط برقرار کنیم؟

برقراری ارتباط با یک فرد مرزی میتواند چالش برانگیز باشد. زنان مبتلا به شخصیت مرزی در خواندن زبان بدن یا درک محتوای غیرکلامی مکالمه مشکل دارند. آنها ممکن است چیزهایی بگویند که ظالمانه، ناعادلانه یا غیرمنطقی است. در ادامه راه هایی برای ارتباط با زنان بوردرلاین آورده ایم:

 • گوش دادن به حرف های فرد و تصدیق احساسات او یکی از بهترین راه ها برای کمک به آرامش فرد مبتلا به اختلال شخصیت است.
 • تشخیص دهید چه زمانی شروع مکالمه ایمن است. اگر فرد مبتلا خشمگین است، توهین کلامی یا تهدید فیزیکی دارد، اکنون وقت صحبت کردن نیست. بهتر است با گفتن جمله ای مانند: «تا وقتی هر دو آرام شویم، صحبت را به تعویق بیندازید. من میخواهم تمام توجه خود را به تو معطوف کنم، اما در حال حاضر انجام این کار برای من خیلی سخت است.»
 • فعالانه گوش کنید و دلسوز باشید. از حواس پرتی مانند تلویزیون، کامپیوتر یا تلفن همراه خودداری کنید. سعی کنید گفتگو را قطع نکنید یا به نگرانی های خود هدایت نکنید. قضاوت خود را کنار بگذارید، از سرزنش و انتقاد خودداری کنید.
 • سعی کنید کاری کنید که فرد مبتلا احساس کند شنیده میشود. سعی نکنید در بحث پیروز شوید یا احساسات آنها را باطل کنید، حتی زمانی که آنچه آنها می گویند کاملا غیر منطقی است.
 • در مورد چیزهایی غیر از اختلال صحبت کنید. زندگی شما و فرد مبتلا صرفا توسط این اختلال تعریف نشده است، بنابراین زمانی را برای کشف و بحث در مورد علایق دیگر اختصاص دهید.

زنان دارای شخصیت مرزی

مشکلات خانوادگی افراد بردلاین

زنان مبتلا به اختلال شخصیت مرزی معمولا در روابط، به ویژه با افراد نزدیک به خود، مشکلات عمده ای دارند. نوسانات خلقی، طغیان خشم، ترس های مزمن از رها شدن، و رفتارهای تکانشی و غیرمنطقی آنها میتواند باعث شود که اطرافیان احساس درماندگی و عدم تعادل کنند. حتی ممکن است احساس کنند تحت تاثیر علائم این اختلال قرار گرفته اند. به همین علت برای فرار از این تاثیرات، ممکن است به ترک رابطه یا شخص اقدام کنند. اگر شما نیز در چنین موقعیتی هستید، باید بگوییم شما بیش از آنچه فکر میکنید قدرت دارید.

شما میتوانید با مدیریت واکنشهای خود، ایجاد محدودیتهای محکم و بهبود ارتباط بین خود و عزیزتان، رابطه را تغییر دهید. هیچ درمان جادویی وجود ندارد، اما با درمان و حمایت مناسب، بسیاری از افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی میتوانند بهتر شوند و بهبود مییابند و روابط آنها پایدارتر و مفیدتر میشود. در واقع بیمارانی که بیشترین حمایت و ثبات را در خانه دارند، زودتر از کسانی که روابطشان آشفته تر و ناامن است، بهبود پیدا میکنند.

درمان زنان مبتلا به اختلال شخصیت

پس از تشخیص اختلال شخصیت مرزی، درمان مداوم توسط یک متخصص سلامت روان مدیریت میشود. موثرترین درمان، ترکیبی از حمایت و درمان روانشناختی است. دارو ممکن است در برخی موارد کمک کند، اما درمان اصلی اختلال شخصیت مرزی نیست. در حالی که دارو ممکن است به تسکین برخی از علائم کمک کند، اما خود اختلال شخصیت مرزی را بهبود نمی بخشد.

انواع خدمان روانشناختی

روان درمانی

روان درمانی نوع اصلی درمان اختلال شخصیت مرزی است. به طور خاص، رفتار درمانی دیالکتیکی (DBT)، برای درمان اختلال شخصیت مرزی ایجاد شده است. رفتار درمانی دیالکتیکی یک رویکرد آموزشی با تمرکز بر ذهن آگاهی، اثربخشی بین فردی، تحمل پریشانی و تنظیم هیجان دارد.

دارو درمانی برای درمان زنان بوردرلاین

دارو به عنوان درمان اصلی برای اختلال شخصیت مرزی توصیه نمیشود، اگرچه گاهی اوقات میتواند به کنترل علائم کمک کند. اگر فرد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی دارای سایر اختلالات سلامت روان مانند اختلال دوقطبی، اختلال اضطراب یا افسردگی نیز باشد، دارو ممکن است مفید باشد توجه داشته باشید که تمامی این موارد در مرکز مشاوره و زیر نظر دکتر روانسناس مشاور انجام میگیرد..

منابع:

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(2 رای)
نظرات کاربران:
جیدا
پاسخ به این نظر
16:29 - 21 اسفند 1402

خواهرمن به این اختلال مبتلا شده یعنی با اینکه به شدت میترسه تنها باشه و اطرافیانش رهاش کنند اینقدر همرو ازار میده که ازخودش دورمون کنه حتی همسرش هم ازش فاصله میگیره به چند روانشناش مختلف مراجعه کردیم اما همکاری نمیکنه و مشکلاتش داره زیاد میشه میشه راهنماییمون کنید که چطورمیتونیم کمکش کنیم؟

0 0
افزودن نظر:
captcha
آدرس
واتس اپ