خصوصیات مثبت افراد بسیار حساس HSP

خصوصیات مثبت افراد بسیار حساس HSP

به عنوان یک فرد بسیار حساس، همه چیز را عمیق تر احساس میکنم. از نظر بیولوژیکی افراد بسیار حساس محرکهای بیشتری را در داخل و اطراف خود دریافت میکنند و سیستم عصبی آنها واکنش متفاوتی نسبت به محرک های جسمی، احساسی و اجتماعی نشان میدهد. گاهی اوقات افراد دارای اختلال HSP به عنوان فرد بیش از حد حساس یا too sensitive توصیف میشوند. حساسیت زیاد همیشه هم اختلال نیست. بسیاری از روان شناسان بر این باورند که اختلال HSP وجود ندارد و این افراد فقط نوعی ویژگی شخصیتی منحصربه فرد دارند. مثل اینکه فرد درون گرا یا برون گرا باشد. افراد فوق حساس نیز مانند هر فرد دیگری، نقاط ضعف و نقاط قوت مختلفی دارند.

مزایا و معایب افراد بسیار حساس HSP

حساس بودن دارای مزایا و چالش هایی است. این امکان وجود دارد که به آسانی از افرادی که منظوری از کارها و حرف های خود ندارند آزرده خاطر شوید. همچنین بیش از حد به عوامل استرس زای روزانه یا مسائل مربوط به روابط، واکنش احساسی نشان دهید. با این حال، حساس بودن لزوما به این معنا نیست که شما دائما انگیزه های منفی را در زمانی که وجود خارجی ندارند برداشت و دنبال می کنید. مسئله این است که آنها را راحت تر درک می کنید یا عمیقاً تحت تأثیر تجربیات منفی قرار می گیرید که لزوماً ضعف به شمار نمی آید.

خصوصیات افراد بسیار حساس

آیا HSP ارثی است؟

دو درصد افراد بسیار حساس، ژن حساس بودن را به ارث برده اند.

الاین آرون (Elain Aron)؛ روان شناسی است که مطالعات گسترده ای روی این پدیده انجام داده و در تحقیقات خود از MRI مغز افراد بسیار حساس استفاده کرده است، به این نتیجه رسید که این افراد نسبت به افراد معمولی، دریافت عمیق تری از صداها، احساسات و حتی حضور اشخاص دیگر دارند. افراد حساس توانایی زیادی در درک احساسات، نیازها و ناامنی ها دارند.

این افراد دارای نورون های فعال تری در مغز هستند که مسئول درک احساسات دیگران می باشد. هوش هیجانی و همدلی بالا، در ارتباطات، حل تعارض و الهام بخشیدن به دیگران،این افراد را الگو و نمونه می کند. از طرفی ممکن است صرفا به دیگران علاقه نشان بدهند و حتی نیازهای دیگران را بر خواسته های خود الویت قرار دهند. افراد حساس به صبر بسیار توجه میکنند، تفاوت های ظریف را درک می کند و در برقراری ارتباط و ادغام اطلاعات پیچیده مهارت دارد. برای افراد حساس مهم است که فرصت کافی برای پردازش تمام اطلاعاتی که در اختیار دارند، وجود داشته باشد.

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین میزان مثبت اندیشی

خصوصیات مثبت افراد حساس

 • افراد خیلی حساس، طبیعتی بسیار عاطفی دارند. هیچ کس به اندازه یک شخص خیلی حساس، متوجه تغییرات حال و روحیه افراد نمی شود. آن ها نوعی ادراک درونی نسبت به پیرامون شان دارند که دیگران معمولا این دریافت را ندارند.
 • افراد خیلی حساس اولین کسانی هستند که ظریف ترین تغییرات را متوجه می شوند، مثلا اگر کسی مدل مویش را عوض کرده باشد یا دکور اتاق نشیمنش را تغییر داده باشد.
 • حساسیت زیاد، از شما یک نکته سنج کامل می سازد. اشخاص حساس، بسیار آگاه هستند و رفتار و عادات خوبی از خود بروز می دهند.

افراد بسیار حساس HSP

خصوصیات منفی افراد حساس

افراد حساس، وقتی که کار های زیادی را باید در مدت زمان کوتاهی انجام دهند حتی اگر از نظر فنی زمان کافی برای انجام همه کار ها را هم داشته باشند، باز هم احساس غرق شدن و تشنج روحی میکنند.

 • یادگیری نه گفتن برای این افراد یک چالش و در عین حال یک ضرورت است.
 • افراد بسیار حساس مستعد استرس ناشی از مقایسه اجتماعی هستند.
 • این افراد بی رحم ترین منتقدان خود هستند و بیشتر مستعد نشخوار فکری و شک به خود هستند. اگر مرتکب اشتباه شرم آور شوند، مدت ها با به خاطر آوردن آن نسبت به افراد عادی احساس خجالت می کنند.

تست افراد بسیار حساس HSP آیا شما فرد بسیار حساسی هستید؟ با بله یا خیر جوال دهید. نمره بالای HSP را نشان می دهد.

 1. هر نوع خشونت یا ظلمی شما را شدیداً منزجر می کند.
 2. بیشتر از بقیه آدم ها احساسات دیگران را درک می کنید.
 3. به تنهایی نیاز دارید.
 4. واکنش هایتان عجیب و گاهاً اغراق آمیز است.
 5. عمیق فکر می کنید.
 6. تحمل تان دربرابر درد کم است.
 7. تغییر شمارا ناراحت می کند.
 8. دیگران شمارا درک نمی کنند و برچسب هایی مانند خجالتی یا مضطرب به شما می زنند.
 9. دیدگاه های عمیقی دارید.
 10. انتقاد برای شما یک خنجر است و شما را کاملاً به هم میریزد.
 11. درگیری و تنش شما را کاملاً آزرده می کند.
 12. فشار زمان به شما استرس زیادی وارد می کند.

تمایل دارید کمال گرا باشید و تمام تلاش خود را می کنید تا از اشتباهات جلوگیری کنید. اگر شخصیتی بسیار حساس دارید، یافتن راه هایی که برای کنار اومدن با استرسِ زندگی می توانید به آنها تکیه کنید بسیار مفید خواهد بود.بسیاری از برنامه های کاهش استرس برای یک فرد بسیار حساس می تواند شامل محافظت از خود در برابر بسیاری از محرک های آزاردهنده باشد. بین خود و محرک های حسی که احساس می کنید برای شما بیش از حد آسیب زاست، سد و مانعی بذارید. مهم تر از همه، نسبت به آنچه که باعث ایجاد استرس در شما می شود آگاه باشید و یاد بگیرید که از این موارد دوری کنید.

 • از عوامل استرس زا، مانند فیلم های کوتاه خشن و افرادی که ناخواسته انرژی شمارو تخلیه می کنند، خواسته های زیادیدارند، یا باعث میشوند احساس بدی به خودتان داشته باشید، اجتناب کنید.
 • بیاموزید که به خواسته های زیاد آدم ها، نه بگویید و بابتش احساس شرمندگی نداشته باشید. محیطیدر زندگی خود ایجاد کنید که احساس خوبی در شما ایجاد کند.
 • به خاطر کامل نبودن خودتان را ببخشید. شما نسبت به دیگران حس بخشش زیادی دارید؛ به خودتان هم اجازه بدهید مقداری از این بخشش را دریافت کند.
 • از دیگران کمک بخواهید و وقتی دوستان و خانواده برای کمک با شما تماس می گیرند، استقبال کنید.
 • افرادی که دوست دارید را در آغوش بگیرید مانند خانواده
 • نفس بکشید و ارتباط با روح دیگری را عمیقاً در بدن خود حس کنید

اگر شما نمیتوانید مکانی را برای ریلکس کردن پیدا کنید، با کسی که به او اعتماد دارید صحبت کنید. یک دوست خوب می داند که ممکن است نیاز به یک استراحت داشته باشید یا اینکه در صورتی که شما مجبور به ترک زودهنگام مهمانی باشید به شما کمک فوق العاده ای کند. خانواده و دوستان شما گاهی اوقات بهترین حامیانتان در این شرایط هستند. آنها ممکن است مکان هایی را که شما می توانند لحظاتی را در آنجا استراحت کنید به شما نشان دهند یا حتی ممکن است هنگامی که احساس خوبی ندارید بهانه ای را برای شما جور کنند تا بتوانید کمی استراحت کنید.

آیا افراد HSP احساساتی هستن؟

شما عمیقاً احساساتی هستید: HSPها به شدت با احساسات ارتباط دارند زیرا مغز آنها تمام موارد پیرامون را با شدت بیشتری پردازش می کند. اگر زمان و انرژی زیادی را صرف تفکر یا پرورش دنیای درونی خود کنید، ممکن است یک HSP باشید.

آیا ارتباطی بین HSP و تنوع عصبی بودن آنها وجود دارد؟

با توجه به اینکه تجربه شناختی هر فردی منحصر به فرد است، مفهوم تنوع عصبی بر ارزش انواع مختلف عصبی تاکید می کند، به جای اینکه برخی را به عنوان طبیعی و برخی دیگر را به عنوان "غیرطبیعی" بدانیم. در مورد HSP ها، حساسیت افزایش یافته آنها می تواند باعث شود برخی افراد آنها را به عنوان واگرای عصبی در نظر بگیرند.

آیا فرد HSP می تواند عاشق شود؟

کمی وحشتناک، اما بیشتر هیجان انگیز. عاشق شدن برای آنها می تواند بسیار جادویی باشد، مهم نیست که چه کسی هستید. و برای افراد بسیار حساس (HSPs)، احساسات بسیار شیرین و متفاوت است. آنها به صورت همه جانبه به جنبه های گوناگون حسی فرد توجه می کنند.

آیا یک HSP می تواند خوشحال باشد؟

از گذراندن وقت در طبیعت گرفته تا گذراندن زمان تنهایی، همه چیز مربوط به چیزهای کوچکی است که افراد بسیار حساس را خوشحال می کند. داشتن یک فرد بسیار حساس (HSP) مستلزم جذب همه خوبی ها و همچنین بدی های اطرافمان است.

آیا افراد HSP درونگرا هستند؟

تخمین زده می شود که حدود 80 درصد از افراد حساس درونگرا هستند، در حالی که 20 درصد افراد برونگرا هستند. به عبارت دیگر، شما ممکن است یک فرد حساس درونگرا باشید که تنهایی و سکوت را گرامی می دارد، یا ممکن است فردی حساس برونگرا باشید که ظاهراً مشخص است و در روابط یهتر از یک درونگرا پیشرفت می کند.

HSP بودن خوب است یا بد؟

بسیار حساس بودن به این معنی است که شما نسبت به افراد معمولی احتمال بیشتری برای احساس و تجربه چیزها جدید را دارید. اگر به درستی هدایت شود، یک ویژگی شخصیتی است که می تواند به زندگی عمیق و رضایت بخشی منجر شود. اجازه ندهید که حساسیت بالا در زندگی شما کریپتونیت شود.

آیا مغز HSP متفاوت است؟

SPS در افراد مختلف متفاوت است و حساسیت سیستم عصبی مرکزی را اندازه گیری می کند. این بر نحوه واکنش فرد به محرک های فیزیکی، اجتماعی و عاطفی تأثیر می گذارد. با توجه به سطوح بالای SPS، مغز HSPها اطلاعات را بسیار متفاوت تر از دیگران پردازش می کنند.

آیا افراد HSP هوشمند هستند؟

افراد بسیار باهوش (گاهی اوقات (بسیار استعداد) نیز نامیده می شود). شاید شما یکی از افراد HSP باشید. در بسیاری از افراد HSP هوش و استعداد آنها نابود می شود. پس حتما باید از یک روانشناس کمک بگیرید

این مشکلی بود که سالها پیش توسط یک روانشناس در من تشخیص داد شد و این تراپیست دوست داشتنی من بسیار کمک کرد تا بتوانم خودم را از شرایطی که درش قرار گرفته بودم نجات دهم.

اگر می دانید که تجربه شما به نحو معناداری با افراد دیگر متفاوت است، ممکن است در میان زیر مجموعه ای از افرادی باشید که دارای مشخصات HSP باشند.

آیا HSP با افزایش سن بدتر می شود؟

استرس و حساسیت می تواند با افزایش سن برای HSP ها بدتر شود. اگر شما یک فرد بسیار حساس (HSP) هستید، ممکن است بدون اینکه بدانید مراکز استرس بزرگتری در مغز خود ایجاد می کنید، و اگر کاری در مورد آن انجام ندهید، آنها حتی بزرگتر خواهند شد. هرچه بزرگتر شوند، زندگی سخت برای شما سخت تر خواهد شد.

منبع: hopkinsallchildrens.org

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(8 رای)
افزودن نظر:
captcha
آدرس
واتس اپ