درمان زنان هیستریونیک یا شخصیت نمایشی

درمان زنان هیستریونیک یا شخصیت نمایشی

اختلال شخصیت نمایشی یا هیستریونیک (Histrionic personality disorder) در گروه B یا گروه دراماتیک اختلالات شخصیت قرار دارد. مردان و زنان هیستریونیک دارای احساسات شدید، ناپایدار و تصورات مخدوش از خود هستند. برای افراد مبتلا به اختلال شخصیت هیستریونیک، عزت نفس آنها به تایید دیگران بستگی دارد و از احساس واقعی خود ارزشمندی ناشی نمیشود. آنها تمایل زیادی برای جلب توجه دارند و اغلب برای جلب توجه، رفتاری دراماتیک یا نامناسب دارند. این اختلال معمولا در نوجوانی یا اوایل بزرگسالی آشکار میشود و در زنان شایعتر از مردان است. به همین علت در این مقاله قصد داریم تا به درمان زنان هیستریونیک بپردازیم.

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین سلامت روان

اختلال شخصیت نمایشی چیست؟

اختلال شخصیت نمایشی (HPD) یک مشکل سلامت روان است که با احساسات شدید، ناپایدار و یک تصویر مخدوش از خود مشخص میشود. این اختلال اغلب شامل رفتار نمایشی و نادرست میشود. به عبارتی دیگر، افراد مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی، تمایل زیادی برای جلب توجه دارند و اغلب برای جلب توجه رفتاری چشمگیر یا نامناسب دارند. افراد هیستریونیک اغلب متوجه نمیشوند که رفتار و طرز تفکر آنها ممکن است مشکل ساز باشد.

درمان زنان هیستریونیک

زنان مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی چه علائمی دارند؟

ویژگی اصلی اختلال شخصیت هیستریونیک نشان دادن احساسات و تمایلات جنسی بیش از حد و سطحی برای جلب توجه به خود است. در بسیاری از موارد، زنان مبتلا به اختلال شخصیت هیستریونیک مهارت های اجتماعی خوبی دارند. با این حال، آنها تمایل دارند از این مهارت ها برای فریب دیگران استفاده کنند تا بتوانند در مرکز توجه قرار گیرند. زنان مبتلا به این اختلال همچنین ممکن است:

 • وقتی در مرکز توجه نیستند، احساس افسردگی کنند.
 • احساسات کم عمق و در حال تغییر سریع داشته باشند.
 • نمایشی و از نظر احساسی بسیار بیانگر باشند، حتی تا حدی که دوستان و خانواده را در جمع شرمنده کنند.
 • بیش از حد به ظاهر فیزیکی خود اهمیت میدهند.
 • برای جلب توجه از لباس های رنگی روشن یا لباس های نامناسب استفاده میکنند.
 • با بسیاری از افرادی که ملاقات میکنند، رفتار جنسی نامناسب دارند، حتی زمانی که آنها جذب نشده اند.
 • رفتارهای اغواگرانه یا معاشقه نامناسب از خود نشان دهند.
 • احساسات را به سرعت تغییر دهند.
 • بسیار دراماتیک عمل کنند، گویی در مقابل تماشاچیان با احساسات و عبارات اغراق آمیز اجرا میکنند، اما به نظر میرسد فاقد صداقت باشد.
 • به طور مداوم به دنبال اطمینان یا تایید هستند.
 • نسبت به انتقاد یا عدم تایید بیش از حد حساس هستند.
 • تحمل ناامیدی پایینی دارند و به راحتی از کارهای روتین خسته میشوند، اغلب کارها را بدون اتمام یا پرش از رویدادی به رویداد دیگر رها میکنند.
 • قبل از عمل فکر نمیکنند.
 • تصمیمات عجولانه میگیرند.
 • خودمحور بوده و به ندرت نسبت به دیگران توجه نشان میدهند.
 • در حفظ روابط مشکل دارند، اغلب در برخورد با دیگران سطحی به نظر میرسند.
 • برای جلب توجه، تهدید یا اقدام به خودکشی میکنند.
 • ساده لوح بوده و به راحتی تحت تاثیر دیگران، به ویژه از افرادی که آنها را تحسین میکنند، قرار میگیرند.
 • به ارضای فوری نیاز دارند و خیلی راحت خسته یا ناامید میشوند.
 • گفتاری سطحی و مبهم دارند.

زن مبتلا به اختلال شخصیت هیستریونیک چگونه رفتار میکند؟

برای جلب توجه، زنان هیستریونیک از رفتارهایی استفاده میکند که عبارتند از:

 • از نظر اجتماعی نامناسب
 • بیش از حد احساسی
 • تحریک آمیز
 • ناپسند
 • معاشقه

آنها میدانند چگونه دیگران را به خود جذب کنند. اما این ناخودآگاه است. آنها هدفی برای جلب توجه و سپس اجرای برنامه های خود تعیین نمیکنند. معمولا برخی نیازهای ناخودآگاه وجود دارد که رفتار آنها را هدایت کند، مانند: عدم توجه کافی در دوران کودکی یا دریافت بیش از حد آن.

شخصیت نمایشی

همسر هیستریونیک

یک همسر مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی دوست دارد که بر سر دلایل جزئی وارد بحث شود. شوهر و سایر اعضای خانواده نمیدانند چگونه یا چرا چیزهای کوچک او را بسیار آزار میدهد. در حقیقت هم اینطور نیست که چیزهای کوچک واقعا او را خیلی آزار دهند؛ او از این طریق به دنبال کسب توجه است. این راهی است که او احساس مهم بودن و دیده شدن کند. او همچنین در هر چیز کوچکی بیش از حد دخالت میکند تا درامی غیرضروری ایجاد کند.

دوست دختر هیستریونیک

دختر مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی اعصاب دوست پسرش را به هم میریزد زیرا او با همه رفتاری بسیار صمیمانه دارد. او این کار را صرفا برای جلب توجه انجام میدهد، نه برای جذاب به نظر رسیدن. به نظر میرسد که او مشتاق توجه همه کسانی است که ملاقات میکند. زبان بدن و لحن صدای او عشوه گر میشود. او داستانها را اغراق میکند و دروغ میگوید تا قصه گوی اصلی هر گفتگوی گروهی باشد. زمانی که توقعاتش نقض میشود، ناراحت میشود یا قشقرقی را در ملا عام ایجاد میکند.

وقتی زن هیستریونیک را نادیده میگیرید چه اتفاقی می افتد؟

نادیده گرفتن یک زن هیستریونیک بدترین کاری است که میتوانید با آنها انجام دهید. با انجام این کار، آنها را از برآورده کردن یک نیاز اصلی باز میدارید. اگر آنها به شما احترام بگذارند و به توجه شما اهمیت دهند، وقتی آنها را نادیده بگیرید ناراحت میشوند. آنها نمایشی بودن خود را تقویت میکنند و رفتارهای نمایشی بیشتری را برای جلب توجه شما انجام میدهند. اگر به شما احترام نگذارند، به نوعی سعی میکنند از شما انتقام بگیرند. آنها شما را نادیده میگیرند یا شایعات بد در مورد شما منتشر میکنند. اگر دوست شما یا یکی از اعضای خانواده تان هیستریونیک است، نادیده گرفتن آنها میتواند راه خوبی برای مقابله با آنها باشد. میتواند به آنها بیاموزد که درگیر شدن در یک نمایش، به آنها در رسیدن به هدفشان برای جلب توجه کمکی نمیکند.

در نتیجه، رفتارهای جلب توجه خود را کاهش خواهند داد. زمانی که شما از پاداش دادن به رفتارهای نامناسب آنها دست بردارید، آنها مجبور خواهند شد به گونه ای مناسب تر به شما نزدیک شوند. برعکس، درگیر شدن با فرد مبتلا، به فرد او می آموزد که نمایشی بودن کارساز است.

درمان زنان مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی

درمان انتخابی اختلال شخصیت هیستریونیک روان درمانی است. روان درمانی حمایتی یک روش درمانی توصیه شده برای بیماران مبتلا به اختلال شخصیت هیستریونیک است، زیرا این رویکرد تشویق کننده و آرام است. هدف روان درمانی حمایتی کاهش پریشانی عاطفی، بهبود عزت نفس و تقویت مهارت های مقابله ای بیمار، همگی از طریق گوش دادن دقیق و همدلانه است.

درمان شناختی رفتاری (CBT)

این یک نوع درمان ساختاریافته و هدف گرا است. یک روانشناس به فرد کمک میکند تا افکار و احساسات خود را از نزدیک ببیند. او متوجه خواهد شد که افکارش چگونه بر اعمالش تاثیر میگذارد. از طریق CBT، میتوان الگوهای افکار و رفتارهای منفی را آموخت و الگوها و عادات فکری سالم تری جایگزین کرد.

گروه درمانی و خانواده درمانی

این درمان ها معمولا به عنوان روش خط اول در درمان اختلال شخصیت هیستریونیک توصیه نمیشوند. افراد مبتلا به اختلال شخصیت هیستریونیک تمایل دارند در مرکز توجه قرار گیرند، که ممکن است در یک محیط گروهی تمرکز را از اهداف درمانی منحرف کند. علاوه بر این، افراد مبتلا به این اختلال ممکن است احساسات کم عمقی را نشان دهند که برای آن گروه ها یا اعضای خانواده که همزمان در درمان شرکت میکنند، دورغین به نظر میرسد. بیماران هیستریونیک ممکن است رابطه جنسی نامناسبی با درمانگر خود داشته باشند. بنابراین، تعیین مرزهای محکم با بیماران بسیار مهم است.

دارو درمانی

در حالی که هیچ داروی مورد تایید FDA برای درمان اختلال شخصیت هیستریونیک وجود ندارد، اختلال در تنظیم عاطفی ممکن است با داروهای ضد افسردگی، تثبیت کننده های خلق و خو و داروهای ضد روان پریشی درمان شود. بیماران مبتلا به اختلال شخصیت هیستریونیک ممکن است با کنترل تکانه و تنظیم رفتارهای خود دست و پنجه نرم کنند. آزمایش های بالینی نشان داده اند که تثبیت کننده های خلق به طور خاص میتوانند این علائم را هدف قرار دهند.

منابع: clevelandclinic.org و ncbi.nlm.nih.gov و webmd.com و psychmechanics.com

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(2 رای)
نظرات کاربران:
گرشا
پاسخ به این نظر
17:27 - 19 اسفند 1402

فکرمیکنم همسر من مدتیه به این مشکل مبتلا شده و خیلی رفتار بدی پیدا کرده همش دنبال جلب توجه و در جمع دوستانمون من و بد جلوه میده که ترحم اونارو برانگیخته کنه و خودشو مظلوم نشون بده من واقعا نمیدونم براش چی کار میشه کرد تا الان هم این موضوع رو نمیدونستم مطلب شما رو خوندم متوجه شدم من چطور میتونم کمکمش کنم زندگیمون داره ازهم میپاشه

0 0
حکیمه
پاسخ به این نظر
19:51 - 21 اسفند 1402

خواهرمن این نوع اختلال رو داره و همین موضوع باعث شده هم ازدواج نتونه بکنه هم اینکه هرجا میره سرکار متاسفانه نمیتونه بمونه چون دستش زود رو میشه و کسی تحملش نمیکنه راضی نمیشه که برای مشاوره هم مراجعه کنه چطورمیتونیم متقاعدش کنیم؟

0 0
افزودن نظر:
captcha
آدرس
واتس اپ