درمان نوین‌ مشکلات جنسی یا سکس تراپی

درمان نوین‌ مشکلات جنسی یا سکس تراپی

عملکرد جنسی یک فرآیند پیچیده زیستی - روانی - اجتماعی است که توسط سیستم های عصبی، عروقی و غدد درون ریز تنظیم میشود. علاوه بر عوامل بیولوژیکی، عوامل روانی - اجتماعی مانند باورهای اجتماعی و مذهبی، تجربیات شخصی، قومیت و شرایط اجتماعی و وضعیت روانی فرد زوج نقش مهمی در عملکرد جنسی مناسب فرد دارند. علاوه بر این، فعالیت جنسی شامل روابط بین فردی است که هر یک از شریک ها نگرش ها، نیازها و پاسخ های منحصربه فرد خود را به همراه می آورند. وجود مشکل در هر یک از این عوامل ممکن است منجر به اختلال عملکرد جنسی شود. حدود 43 درصد از زنان و 31 درصد از مردان درجاتی از اختلال عملکرد جنسی را گزارش می کنند.

اختلال عملکرد جنسی چیست؟

اختلال عملکرد جنسی مشکلی است که میتواند در هر مرحله از چرخه پاسخ جنسی رخ دهد و از احساس رضایت فعالیت جنسی جلوگیری کند. چرخه پاسخ جنسی به طور معمول شامل میل، برانگیختگی، ارگاسم و عملکرد جنسی است. میل و برانگیختگی هر دو بخشی از مرحله هیجانی پاسخ جنسی هستند. و دانستن این نکته مهم است که زنان همیشه این مراحل را به ترتیب طی نمیکنند. در حالی که تحقیقات نشان میدهد که اختلال عملکرد جنسی رایج است، بسیاری از مردم دوست ندارند در مورد آن صحبت کنند. از آنجایی که گزینه های درمانی در دسترس هستند، باید نگرانیهای خود را با شریک زندگی و ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید. اختلال عملکرد جنسی میتواند هر سنی را تحت تاثیر قرار دهد، اگرچه در افراد بالای 40 سال شایع تر است زیرا اغلب با کاهش سلامت مرتبط با افزایش سن مرتبط است.

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین تعارضات زناشویی

چه چیزی باعث اختلال در عملکرد جنسی می شود؟

علل فیزیکی

بسیاری از شرایط فیزیکی و/یا پزشکی می توانند باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد جنسی شوند. این شرایط عبارتند از دیابت، بیماری قلبی و عروقی (رگ های خونی)، اختلالات عصبی، عدم تعادل هورمونی، بیماری های مزمن مانند نارسایی کلیه یا کبد، و اختلال مصرف غیرمجاز الکل و مواد مخدر. علاوه بر این، عوارض جانبی برخی داروها، از جمله برخی داروهای ضد افسردگی، می تواند بر عملکرد جنسی تأثیر بگذارد.

علل روانشناختی

اینها شامل استرس و اضطراب ناشی از کار، نگرانی در مورد عملکرد جنسی، مشکلات زناشویی، افسردگی، احساس گناه، نگرانی در مورد تصویر بدن و تأثیرات آسیب های جنسی گذشته است.

درمان مشکلات جنسی

علائم اختلال عملکرد جنسی در مردان و زنان

زنان پنج نوع مشکل جنسی دارند:

  • اختلالات میل: دیگرعلاقه ای به رابطه جنسی ندارید و یا تمایل کمتری نسبت به گذشته دارید.
  • اختلالات برانگیختگی: شما نمی توانید پاسخ جنسی را در بدن خود احساس کنید و نمی توانید از نظر جنسی برانگیخته بمانید.
  • اختلالات ارگاسم: شما قادر به رسیدن به اوج لذت نیستید یا در حین ارگاسم درد دارید.
  • اختلالات درد جنسی: در حین یا بعد از رابطه جنسی احساس درد می کنید.
  • کمبود هورمون: کاهش استروژن (هورمون اصلی زنانه) می تواند بر میل جنسی تأثیر بگذارد.

مردان چهار نوع مشکل جنسی دارند:

  • اختلال نعوظ: مشکل در نعوظ یا حفظ آن.
  • اختلالات میل: دیگر علاقه ای به رابطه جنسی ندارید و یا علاقه کمتری نسبت به گذشته دارید.
  • مشکلات مربوط به انزال: انزال زودرس (خیلی زود) یا تاخیر در انزال (بیش از حد طبیعی طول می کشد یا اصلاً طول نمی کشد).
  • تستوسترون پایین: کاهش سطحی تستوسترون(هورمون مردانه).

سکس تراپی

درمان مشکلات جنسی

هم روان درمانی و هم سکس تراپی (درمان جنسی) می توانند به درمان اختلال عملکرد جنسی کمک کنند. مشاوران می توانند به افراد کمک کنند تا روی ترس، استرس، اضطراب، آسیب های گذشته، مسائل مربوط به تصویر بدن و سایر مسائلی که می تواند افراد را از یک زندگی جنسی رضایت بخش باز دارد، کار کنند. اختلال عملکرد جنسی معمولاً با اصلاح یا رفع مشکل اساسی یا مشکلاتی که باعث این اختلال شده اند، درمان می شود.

اگر علت فیزیکی باشد، درمان احتمالاً دارو یا کمک های مکانیکی خواهد بود و اگر روانشناختی باشد، مشاوره، درمان، اصلاح رفتار و آموزش ممکن است کارساز باشد. برخی از افراد مبتلا به اختلال عملکرد جنسی، ممکن است هر دو دلایل جسمی و روانی را داشته باشند که در این صورت، هر دو مورد باید درمان شوند. هم مشاوران و هم درمانگرهای جنسی ممکن است آموزش، تمرین ارتباطات و درمان های رفتاری را توصیه کنند که می تواند به مشکلات اساسی رسیدگی کند و به افراد و زوج ها کمک کند تکنیک هایی را پیدا کنند که برایشان مفید است. درمان اختلال عملکرد جنسی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درمان دارویی

اگر شرایط پزشکی دارید که باعث اختلال در عملکرد شما شده است، پزشک برای اصلاح آن مشکل با شما همکاری خواهد کرد. یک علت شایع عدم تعادل هورمونی است. هم مردان و هم زنان می توانند برای بازگرداندن عملکرد جنسی مناسب هورمون درمانی انجام دهند. همچنین داروهایی مانند ویاگرا (نام عمومی سیلدنافیل) وجود دارد که می تواند به افزایش جریان خون در آلت تناسلی کمک کند. اگر اختلال عملکرد شما مربوط به یک دارویی باشد که مصرف می کنید، پزشک ممکن است بتواند داروی دیگری را تجویز کند که در فعالیت جنسی شما اختلال ایجاد نکند.

کمک های مکانیکی

مردانی که در ایجاد یا حفظ نعوظ مشکل دارند، دستگاه های خلاء مخصوص یا پمپ های آلت تناسلی ممکن است به آنها کمک کند. کاشت آلت تناسلی یک گزینه برای برخی از مردان است، به خصوص آنهایی که حس خود را به دلیل آسیب نخاعی از دست داده اند. زنانی که مبتلا به واژینیسموس هستند، گاهی اوقات می توانند با ابزارهای خاصی که می توانند به شل شدن عضلات واژن کمک کنند، درمان شوند.

سکس تراپی

درمانگرهای جنسی می توانند افرادی را که مشکلات جنسی را تجربه می کنند کمک کنند. درمانگران اغلب مشاوران زناشویی خوبی نیز هستند. برای زوجی که می خواهند از رابطه جنسی خود لذت ببرند، کار کردن با یک متخصص آموزش دیده ارزش زمان و تلاش را دارد.

درمان های رفتاری

این درمان ها شامل تکنیک های مختلف، از جمله بینش در مورد رفتارهای مضر در رابطه، یا تکنیک هایی مانند خود تحریکی برای درمان مشکلات برانگیختگی و/یا ارگاسم است.

روان درمانی شناختی

درمان با یک مشاور آموزش دیده می تواند به شما کمک کند آسیب های جنسی گذشته، احساس اضطراب، ترس، گناه و تصویر ضعیف بدن را برطرف کنید. همه این عوامل ممکن است بر عملکرد جنسی تأثیر بگذارند.

آموزش و ارتباط

آموزش در مورد رابطه جنسی و رفتارها و پاسخ های جنسی ممکن است به شما کمک کند بر اضطراب های مربوط به عملکرد جنسی غلبه کنید. گفتگوی باز با شریک زندگی خود در مورد نیازها و نگرانی ها نیز به غلبه بر بسیاری از موانع برای زندگی جنسی سالم کمک می کند.

در نتیجه، لطفاً بدانید که اختلال عملکرد جنسی خفیف مرتبط با استرس، ترس یا اضطراب اغلب با مشاوره، آموزش و بهبود ارتباطات بین شرکا قابل درمان است. برای بهبود سلامت جنسی خود، مهم است که انگیزه داشته باشید و نقش فعالی در مراقبت های بهداشتی خود با همکاری ارائه دهنده پزشکی خود داشته باشید.

منابع:

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(2 رای)
نظرات کاربران:
عزیزه
پاسخ به این نظر
17:15 - 19 اسفند 1402

ما7 ساله ازدواج کردیم و 5 سال اول روابط بسیار خوبی داشتیم نمیدونم چه اتفاقی افتاده و هرچی هم ازش میپرسم چیزی نمیگه نمیدونم مشکل از منه یا خودش چطور میشه این موضع رو بفهمم چون واقعا برام ازاردهندس اگر مشاوره بشیم متوجه میشن؟

0 0
پریچهر
پاسخ به این نظر
19:33 - 21 اسفند 1402

من با همسرم دراین زمینه مشکل دارم اما ایشون نمیپذیره و حتی میگم بریم پیش مشاور هم نمیاد میشه بفرمایید چطورمیتونم راضیشون کنم که بیان مشاوره

0 0
افزودن نظر:
captcha
آدرس
واتس اپ