داروی ترامادول چیست و چه عوارضی دارد؟

داروی ترامادول چیست و چه عوارضی دارد؟

ترامادول یک داروی اپیوئیدی است که فقط با نسخه پزشک یا روانپزشک در دسترس است. این دارو برای تسکین کوتاه مدت درد شدید استفاده می شود و تنها زمانی باید استفاده شود که سایر اشکال تسکین درد غیرافیونی در مدیریت درد موفقیت آمیز نبوده و یا قابل تحمل نیستند. ترامادول معمولاً برای درمان دردهای مزمن (طولانی مدت) توصیه نمی شود.

ترامادول به چه صورت مصرف می شود؟

معمولاً به صورت قرص خوراکی در دسترس است، اگرچه گاهی اوقات از فرمول مایع نیز استفاده می شود. ترامادول به صورت قرص ترکیبی همراه با پاراستامول نیز موجود است. پزشک فرم مناسب ترامادول را برای شرایط شما تجویز خواهد کرد. اگر ترامادول و پاراستامول را با هم مصرف می کنید، مطمئن شوید که از داروهای دیگری که حاوی پاراستامول نیز هستند استفاده نکنید. این می تواند خطر مصرف بیش از حد پاراستامول را افزایش دهد.

داروی ترامادول

عوارض جانبی احتمالی ترامادول چیست؟

همه مواد افیونی، از جمله ترامادول، می توانند عوارض جانبی داشته باشند که شامل مشکلات تنفسی تهدید کننده زندگی می شود. خطر این موارد بیشتر است زمانی که:

 • برای اولین بار ترامادول مصرف می کنید
 • دوز آن را افزایش می دهید
 • سن شما بالا باشد
 • اگر مشکل ریوی موجود دارید

عوارض جانبی ترامادول مشابه سایر مواد افیونی است و عبارتند از:

 • یبوست
 • سردرد یا سرگیجه
 • خستگی یا خواب آلودگی (به خصوص بلافاصله پس از مصرف دارو)
 • از دست دادن اشتها، حالت تهوع و استفراغ
 • تعریق
 • ضعف عضلانی

دقت کنید که همیشه داروها را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: سندرم فیبرومیالژیا (FMS) و علائم آن چیست؟

خطرات مرتبط با ترامادول چیست؟

اپیوئیدها داروهای مسکن قوی هستند و می توانند باعث مشکلات تنفسی شوند. ترامادول ممکن است به دلیل ایجاد خواب آلودگی، رانندگی یا کار با ماشین آلات سنگین را برای شما دشوار کند. اگر اخیراً شروع به مصرف ترامادول یا یک داروی مخدر دیگر کرده اید یا دوز مصرفی خود را تغییر داده اید، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای تصادف باشید.

آیا در مورد مصرف مواد افیونی خود نگران هستید؟

نشانگرهای خطر مواد افیونی می تواند به شما کمک کند تا دریابید که آیا ممکن است دچار مشکل شده باشید یا خیر. برای مثال، اگر عملکرد کلیه یا کبد شما مختل شده باشد، پزشک ممکن است تصمیم بگیرد که ترامادول برای شما مناسب نیست. عوامل دیگری وجود دارد که ممکن است استفاده شما از ترامادول را محدود کند - به عنوان مثال، اگر الکل می نوشید یا داروهای دیگری مصرف می کنید که می توانند باعث خواب آلودگی شوند. پزشک شما بهترین کسی است که به شما توصیه می کند که آیا ترامادول داروی مناسبی برای شما است یا خیر، یا چه مقدار نیاز دارید و چه مدت می توانید آن را مصرف کنید. همچنین پزشک شما را در مورد زمان و نحوه قطع مصرف ترامادول راهنمایی می کند.

وابستگی به مواد افیونی

اگر ترامادول مصرف می کنید، در صورتی که آن را به طور منظم مصرف کنید، ممکن است به این دارو وابسته شوید، حتی اگر آن را دقیقاً طبق تجویز و فقط برای مدت کوتاهی مصرف کنید. بهتر است روانپزشک شما نحوه استفاده شما از ترامادول را برای کاهش خطر آسیب، از جمله از طریق استفاده نادرست، سوء استفاده و اعتیاد، کنترل کند. همچنین هنگام مصرف ترامادول بدن شما می تواند نسبت به آن تحمل ایجاد کند. این بدان معناست که ممکن است برای دریافت همان اثر، نیاز به مصرف مقادیر بیشتری از آن ماده داشته باشید. با افزایش دوز، خطر عوارض جانبی نیز افزایش می یابد. اگر مصرف ترامادول را به طور ناگهانی قطع کنید، ممکن است علائم ترک را تجربه کنید.

عوارض مصرف ترامادول

آیا جایگزینی برای ترامادول وجود دارد؟

شدت درد هر فردی منحصر به فرد است و داروهای مسکن مختلف در شرایط مختلف موثر خواهند بود. دردی که برخی افراد تجربه می کنند، به داروهای غیرافیونی که عموماً خطرات و عوارض جانبی کمتری دارند، به خوبی پاسخ می دهد اما در برخی اینچنین نیست. همیشه قبل از ایجاد هر گونه تغییر در دوز یا نوع دارویی که مصرف می کنید، با روانپزشک یا داروساز داروخانه مشورت کنید. اگر درد مزمن (طولانی مدت) دارید، ممکن است پزشک تغییراتی در سبک زندگی برای کمک به مدیریت ناراحتی پیشنهاد دهد.

این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بهبود آمادگی جسمانی شما
 • مقدار و سرعت فعالیت
 • فعالیت های اجتماعی
 • تکنیک های آرام سازی
 • مدیریت سلامت کلی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر درد شما با ترامادول به خوبی کنترل نشد یا عوارض جانبی جدید یا غیرمنتظره ای داشتید، به روانپزشک خود مراجعه کنید. توجه داشته باشید که روانشناس برای جلوگیری از لغزش فرد و جلوگیری از بازگشت مجدد فرد به اعتیاد می تواند گرینه بسیار مناسبی باشد.

منبع: healthdirect.gov.au

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(1 رای)
افزودن نظر:
captcha
آدرس
واتس اپ