اعتیاد به بازیهای آنلاین، پیامدها و نحوه درمان آن

اعتیاد به بازیهای آنلاین، پیامدها و نحوه درمان آن

بازیهای آنلاین زمانی تبدیل به اعتیاد می شوند که فرد خود را در قالب شخصیت های بازی ها ببیند. در واقع اعتیاد به معنی وابستگی شدید به چیزی است که بی اختیار انجام می شود. اعتیاد به بازی های کامپیوتری مانند سایر اعتیادها مشکلات جسمی و مشکلات روحی بسیاری را ایجاد میکنند. بازار بازی های ویدیویی به یه صنعت ۹۰ میلیارد دلاری در آمریکا تبدیل شده است. برای اکثر بازیکنان در هر سنی، انجام بازی های ویدئویی یه تفریح سرگرم کننده است، در واقع راهی برای آرامش، ارتباط با دوستان و لذت بردن از یک چالش. با پیشرفت تکنولوژی و شاغل شدن افراد خانواده روابط محدودتری با یکدیگر دارند. استفاده بی اندازه از اینترنت و یا بازیهای کامپیوتری به تدریج محیط خانواده را سرد میکند و باعث بسیاری از عصبانیتها و آسیبهای روانی میشود.

در حال حاضر بازی های ویدئویی در برنامه ها و رسانه های اجتماعی در دسترس هستند. بعلاوه، بازی های نقش آفرینی آنلاین چند نفره (MMORPG) همچنان محبوبیت بی نظیری دارند و هر روز بازی هایی مانند League of Legends، World of Warcraft، Fortnite، Final Fantasy و The Elder Scrolls Online میلیون ها گیمر رو به دنیای مجازی جذب میکنند. بازی های ویدیویی مثل داروهای اعتیاد آور روی مغز تأثیر میگذارند و باعث ترشح دوپامین میشوند، ماده شیمیایی که رفتار و عملکرد را تقویت میکند.

اعتیاد به بازیهای آنلاین

در حال حاضر، اعتیاد به بازیهای رایانه ای یک اختلال روانشناختی نیست و اکثر مطالعات نشان می دهند ۵ تا ۱۰ درصد نوجوانانی که بازی های رایانه ای انجام می دهند، به بازی ها معتاد می شوند. فرار از زندگی و عدم پذیرش مسئولیت های اجتماعی ممکن است از علل اعتیاد به بازی های رایانه ای باشد، در کنار سایر دلایل اجتماعی، فردی و مشکلات رفتاری و شناختی. ارتباط بسیاری بین اعتیاد به ویدیو گیم ها و اختلالات اضطرابی وجود دارد، البته مشخص نیست کهاعتیاد باعث اضطراب میشود یا این که این اضطراب در اعتیاد نقش دارد،

اکثریت قریب به اتفاق افرادی که از بازی های ویدیویی لذت میبرند، از اعتیاد به بازی های ویدیویی رنج نمیبرند، همانطور که اکثریت قریب به اتفاق افرادی که الکل مصرف میکنند، از اعتیاد به الکل رنج نمیبرند. تشخیص این اختلال با مشاهده مشخص نمیشود و نمیتوانید طبق یه مشاهده ساده عنوان کرد که فرد بیش از حد بازی میکند و اعتیاد دارد. این اختلال وقتی مشخص میشود که فرد با وجود عواقب منفی که برایش پیش آمده، باز هم مجبور به بازی می شود.

پیامدهای جسمی ناشی از بازیهای رایانه ای

پیامدهای اعتیاد به بازی های ویدیویی میتواند به اشکال مختلفی از جمله

 • درد مچ دست
 • گردن
 • آرنج
 • تاول های پوستی
 • پینه
 • اختلالات

خواب خود را نشان دهد. اعتیاد طولانی مدت میتواند منجر به چاقی، ضعف یا بی حسی دست (نوروپاتی محیطی) و حتی لخته شدن خون شود.

اعتیاد به بازی

پیامدهای روحی ناشی از بازیهای رایانه ای

کودکانو نوجوانانی که بیشتر بازی های ویدئویی انجام میدهند، دارای توانایی های اجتماعی پایین تر (مهارت های طبیعی اجتماعی، عاطفی، شناختی یا رفتاری) و انگیزشی بیشتر (توانایی عمل بر روی هوس) هستند. طبق بررسی های آکادمی اطفال آمریکا (AAP) قرار گرفتن کودکان و نوجوانان در بازی های ویدیویی، آنها را در معرض خطر قابل توجهی از رفتارهای؛

 • پرخاشگرانه
 • حساسیت زدایی از خشونت
 • اینها اختلالات مکمل و همراه هم هستند به این معنی که آنها میتوانند بر یکدیگر تاثیر بگذارند
 • ترس از آسیب دیدن قرار میدهد.

آثار منفی بازی های رایانه ای

۱. پرخاشگری در نوجوانان

یکی از اثرات مخرب بازی های ویدئویی، افزایش پرخاشگری در کودکان است. قرار گرفتن در معرض بازی های ویدیویی خشونت آمیز عامل خطر برای افزایش رفتار تهاجمی است. برخی از محققان ادعا می کنند که بازی های ویدیویی خشونت آمیز می توانند حساسیت کودکان را به خشونت را کاهش داده و رفتارهای اجتماعی مثبت کودکان را نیز کاهش دهند.

۲. اعتیاد به بازی

اصطلاح بازی کردن پاتولوژیک و یا اعتیاد به بازی های ویدئویی به طور گسترده در محافل پزشکی مورد بحث قرار گرفته است، هرچند که هنوزبه عنوان اختلال رسمی در کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی ایالات متحده (DSM) رتبه بندی نشده است. گیمرهای پاتولوژیک احتمال بروز اضطراب، بی خوابی، انزوای اجتماعی و افسردگی را دارند. بنابراین بازی کردن پاتولوژیک می تواند نتیجه افسردگی، اضطراب، یا ترس اجتماعی بوده، و این سه نیز می توانند باعث افزایش جذب کودک به بازی ها شوند.

۳. عملکرد تحصیلی ضعیف

یکی از عوارض جانبی بازی های ویدئویی در نوجوانان است. ساعت های طولانی بازی های ویدئویی می تواند عملکرد نوجوان شما را در مدرسه تحت تأثیر قرار دهد.

۴. اثرات جانبی بر سلامت

بازی بیش از حد می تواند تاثیر منفی بر سلامت نوجوان داشته باشد، زیرا آنها به جای فعالیت های فیزیکی زمان زیادی را صرف بازی های مجازی می کنند. این امر خطر ابتلا به چاقی کودکان را افزایش می دهد. بعضی اوقات، کودکان برای انجامبازی از وعده غذاییو خواب خود صرف نظر می کنند. همچنین انعکاس دائمی نور صفحه نمایش می تواند در دراز مدت به بینایی کودک آسیب برساند. داگر شما بر فعالیت فرزند خود نظارت داشته باشید می توانید از این تاثیرات منفی جلوگیری کنید.

نحوه درمان اعتیاد به بازی

درمان اعتیاد به بازیهای آنلاین

درمان های اصلی شامل استفاده از روش های استاندارد روانشناختی، مانند درمان شناختی رفتاری است.

 • آموزش روانی: شامل آموزش به فرد در مورد رفتار های مرتبط با بازی و اثرات آن بر سلامت روان است. این درمان روی کمک به شخص برای کنترل گرایش به بازی، مقابله با افکار غیر منطقی و یادگیری مهارت های مقابله ای و تکنیک های حل مسئله تمرکز دارد. این روش درمانی کمک می کند که فرد هویت خودش رو کشف کند، اعتماد به نفسش را بالا ببرد و هوش هیجانی خود را افزایش دهد.
 • درمان درون فردی: در طی این درمان، فرد یاد می گیرد چگونه با کار کردن روی مهارت های ارتباطی و اعتماد به نفس خود با بقیه افراد ارتباط برقرار کند.
 • خانواده درمانی: اگر اختلال بازی اثرات منفی بر روابط خانوادگی داشته باشد، اعضای خانواده ممکن است لازم باشد که در برخی از جنبه های درمان مداخله کنند.
 • توسعه یه شیوه زندگی جدید: برای جلوگیری از اعتیاد به بازی، افراد باید مهارت های و توانایی هایی که دارند بررسی کنند، هدف مشخصی داشته باشند و فعالیت های جایگزینی را پیدا کنند که از انجام آن لذت میبرند
منبع: hub.jhu.edu
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(3 رای)
افزودن نظر:
captcha
آدرس
واتس اپ