سکس درمانی یا سکس تراپی چیست؟

سکس درمانی یا سکس تراپی چیست؟

سکس درمانی شیوه درمانی است که برای بهبود عملکرد جنسی و درمان اختلالات جنسی استفاده میشود. سکس درمانی میتواند توسط روانشناسان یا پزشکان دارای مجوز که دوره آموزشی را گذرانده و گواهینامه دریافت کرده اند، ارائه شود که به آنها سکس درمانگر یا سکس تراپیست گفته میشود. اختلالاتی همچون انزال زودرس یا تاخیر در انزال، اختلال نعوظ، عدم علاقه یا برانگیختگی جنسی و رابطه جنسی دردناک (واژینیسموس و دیسپارونی) و همچنین مقابله با مشکلات ناشی از علایق جنسی غیر معمول (پارافیلیا) تراجنسیتی، میل جنسی بسیار بیش فعال یا بیش جنس گرایی، کمبود اعتماد به نفس جنسی، بهبودی پس از سوء استفاده جنسی مانند تجاوز جنسی و مسائل جنسی مرتبط با افزایش سن، بیماری یا ناتوانیها از مشکلات قابل مراجعه به سکس تراپیست میباشد.

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین تعارضات زناشویی

هدف سکس تراپی چیست؟

در سکس تراپی اغلب تکنیک های روان درمانی و روانپزشکی با هم ادغام میشود تا به افراد برای یک زندگی جنسی فعال کمک کنند. هدف رویکرد دگرگون کننده در رابطه جنسی، درک جنبه های روانی، بیولوژیکی، دارویی، رابطه ای و زمینه ای مشکلات جنسی است. سکس درمانی نیاز به ارزیابی دقیق دارد که شامل معاینه پزشکی و روانشناختی است. دلیل آن این است که اختلال عملکرد جنسی ممکن است پایه جسمی یا روحی داشته باشد. عوامل متعددی از جمله عوامل جسمانی، روان شناختی، ناآگاهی های جنسی، عوامل آسیب زای فردی، اختلالات روان پزشکی، عوامل استرس زا، مشکلات ارتباطی زوجین و عوامل فرهنگی در شکل گیری اختلالات جنسی تأثیر گذار هستند.

سکس درمانی

اهمیت ارتباط مؤثر

از آنجایی که معمولا صحبت در مورد مسائل جنسی برای افراد دشوار است، اولین شرط برای یک سکس تراپیست (مشاور سکس درمانی) توانایی برقراری ارتباط مناسب و راحت با مراجع است تا بتواند اعتماد او را جلب کند. سکس تراپیست باید توانایی ارزیابی جامع و دقیق مراجعین را داشته باشد و برنامه درمانی مورد نیاز را برای مراجع توضیح دهد. سکس تراپیست از درمان های مبتنی بر شواهد برای کمک به افراد در بهبود زندگی جنسی خود استفاده میکند. اغلب آنها از روان درمانی (که معمولاً به عنوان گفتگو درمانی شناخته میشود) استفاده میکنند که شامل ایجاد یک رابطه گفتاری برای ایجاد و ارزیابی احساسات، افکار و رفتارها می باشد. انواع روان درمانی برای اختلالات جنسی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درمان شناختی رفتاری (CBT)
 • درمان مبتنی بر احساسات
 • مداخلات مبتنی بر ذهن آگاهی
 • تکنیک های ارتباط زوجین

در طول جلسه سکس درمانی چه اتفاقی میافتد؟

در طول جلسات، شما و درمانگر برای شناسایی و تغییر افکار و رفتارهایی که در زندگی جنسی شما تداخل دارند، کار خواهید کرد.

درمانگر شما ممکن است سوالاتی در مورد موارد زیر بپرسد:

 1. سلامتی و زمینه بیماریهای جنسی
 2. آموزش جنسی
 3. باورهای جنسی
 4. نگرانی های جنسی خاص یا وسواس گونه

صحبت در مورد رابطه جنسی می تواند ناخوشایند یا ناراحت کننده باشد. سکس تراپیست ها این را می دانند و تمام تلاش خود را میکنند تا شما احساس راحتی کنید. از آنجایی که گفتگو بخش اصلی روان درمانی است، شما باید بطور فعال در درمان شرکت کنید. اعتماد و رابطه بین شما و درمانگرتان برای همکاری مؤثر و بهره مندی از درمان ضروری است. درمانگرهای جنسی ممکن است تمرینهایی را تعیین کنند که شامل فعالیتهایی ست که در خلوت خانه خود انجام میدهید. مانند ایفای نقش یا تمرین هایی برای ایجاد اعتماد و صمیمیت با خود و شریک زندگیتان. جلسات جنسی درمانی شامل هیچ گونه تماس فیزیکی یا فعالیت جنسی بین شما و درمانگرتان نیست. اگر با هر جنبه ای از درمان احساس ناراحتی می کنید، باید به درمانگر خود اطلاع دهید.

سکس تراپی

چه راهکارهایی در جلسات سکس درمانی عنوان میشود؟

 • ایجاد مهارت برای لذت و برانگیختگی به عنوان زوج
 • یادگیری راه های مدیریت اضطراب، از جمله اضطراب عملکرد حول رابطه جنسی
 • بهبود ارتباط با شریک زندگی خود در مورد رابطه جنسی
 • آموزش پیرامون آناتومی، عملکرد جنسی و لذت
 • بررسی هرگونه وابستگی به منابع شهوانی برای برانگیختگی، مانند پورنوگرافی
 • شناسایی عادات خودارضایی که برای عملکرد با شریک زندگی مناسب نیستند.
 • درک ارتباط بدن و ذهن و اینکه چه محرک هایی برای شما مناسب هستند.

سکس درمانی چقدر طول می کشد؟

سکس درمانی طول درمان مشخصی ندارد. برخی از زوجین ممکن است در طول چند ماه شاهد بهبود در روابط خودشان باشند. در برخی دیگر از زوجین بسته به نیازهای فرد و رابطه ممکن است دوره طولانی تری نیاز باشد. تعداد جلسات برای افراد و زوجین متفاوت است، زیرا هر کسی مسائل منحصر به فرد خود را دارد.

مشاوره جنسی

چطور برای جلسات سکس درمانی آماده شویم؟

اگر قصد دارید در جلسات سکس درمانی شرکت کنید، بهتر است از قبل آمادگی لازم را داشته باشید و تمام اطلاعات لازم را در اختیار سکس تراپیست قرار دهید. قبل از هر چیزی بطور دقیق روی مشکلتان تمرکز و بررسی کنید که این مشکل از چه زمانی اتفاق افتاد. اتفاقات، استرسها و بیماریهایی که اخیرا با آن مواجه شدید را بررسی کنید و تاثیر آنها را بر روابط و احساسات خود بشناسید. این اطلاعات را همراه با داروها و مکملهایی که مصرف میکنید در اختیار سکس تراپیست قرار دهید. میتوانید هر سوال و یا نگرانی دارید، با سکس تراپیست مطرح کنید. برای اینکه سوالات خود را فراموش نکنید، میتوانید همه نکات را داخل یک کاغذ بنویسید و در جلسه سکس تراپی همراه خودتان داشته باشید.

منبع: hopkinsmedicine.org

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(3 رای)
نظرات کاربران:
دنا
پاسخ به این نظر
18:43 - 21 اسفند 1402

من درزمان رابطه درد زیادی و تحمل میکنم و همین موضوع من رو از رابطه دور میکنه و باعث اختلاف بین من و همسرم شده از رفتن پیش سکس تراپ خجالت میکشم و نمیدونم چطور مشکلم رو برطرف کنم لطفا یه راهی جلوی پام بذارید

0 0
افزودن نظر:
captcha
آدرس
واتس اپ