10 اختلال روانی فوق خطرناک برای انسان

10 اختلال روانی فوق خطرناک برای انسان

اختلالات روحی و روانی الگوهایی از علائم روانشناختی هستند که بیش از یک بخش از زندگی فرد را تحت تأثیر قرار میدهند. این اختلالات بر خلق و خو، نحوه تفکر و نحوه عمل افراد تأثیر میگذارد. میلیون ها نفر در سراسر جهان به بیماری روحی و روانی مبتلا هستند که می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند و انجام زندگی روزمره را دشوار و حتی غیر ممکن کند. ۱0 اختلال سلامت روان که در سال ۲۰۲۳ بعنوان شایعترین و دشوارترین اختلالات شناخته شده است را به ترتیب از سخت ترین و دشوارترین اختلال که شاید برای شما بسیار عجیب باشد را در این مقاله بررسی می کنیم.

1. اختلالات خوردن Eating disorders

اختلال خوردن یک اختلال رفتاری است که با رفتارها و عادات غذایی غیرطبیعی تعریف می شود که بر سلامت جسمی یا روانی فرد تأثیر منفی می گذارد. اختلالات خوردن ۹/. درصد از زنان و ۳/. درصد از مردان را تحت تاثیر قرار می دهد. اختلالات خوردن، مانند سایر اختلالات روانی، می تواند یک جزء ژنتیکی داشته باشد. اغلب افراد علاوه بر اختلال خوردن، از اضطراب، افسردگی و اختلال وسواس فکری اجباری نیز رنج می برند.

2. اسکیزوفرنی Schizophrenia

اختلالی که باعث می شود ارتباط بیمار با دنیای واقعی از بین برود. افراد مبتلا به اختلال طیف اسکیزوفرنی ممکن است صداهایی را بشنوند که دیگران نمی شنوند، یا ممکن است فکر کنند که افرادی می توانند ذهن آن ها را بخوانند، افکارشان را کنترل کنند یا برای صدمه زدن به آنها برنامه ریزی کنند. آنها ممکن است به چیزهایی فکر کنند که درست نیست یا تصورات اشتباهی در مورد آنچه در اطرافشان می گذرد داشته باشند.

اختلال روانی

۳. اختلال طیف اوتیسم Autism spectrum disorder

(اوتیسم)، اختلالی نورولوژیک است که خودش را در سال های اولیه رشد کودک نمایان می کند. این اختلال باعث مشکلاتی چون رفتارهای تکراری وکلیشه ای،نقص در مهارتهای ارتباطی کلامی و غیر کلامی و رفتارهای اجتماعی می گردد. کودکان و بزرگسالان دارای اختلال طیف اوتیسم در زمینه ارتباط کلامی و غیرکلامی، مهارت های شناختی معمول، رفتارهای اجتماعی، فعالیت های سرگرم کننده و بازی دارای مشکل مییباشند.

۴. شیدایی mania

این اختلال با داشتن خلق و خوی بالا، گسترده یا آشفته همراه با انرژی و فعالیت بسیار زیاد مشخص میشود. در طول دوره های شیدایی، افراد ممکن است گاهی اوقات احساس پریشانی، تحریک پذیری و اطمینان بیش از حد نسبت به خود با خود شیفتگی بسیار بالا همراه باشد. با بدتر شدن شیدایی، علائم روان پریشی مانند توهمات بزرگ و هذیان ممکن است ظاهر شوند.

۵. اختلال شخصیت ضد اجتماعی Antisocial personality disorder

این یک اختلال شخصیت است که در آن افراد به حقوق دیگران اهمیت نمی دهند و احترام نمیگذارند. افراد مبتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی ممکن است قانون را زیر پا بگذارند، دروغ بگویند یا دیگران را فریب دهند تا به آنچه می خواهند برسند یا به صورت تکانشی عمل کنند. علت این اختلال به طور کامل شناخته نشده است، اما ممکن است توسط ترکیبی از عوامل محیطی، ژنتیکی و روانی ایجاد شود.

۶. اختلال افسردگی اساسی MDD

افسردگی با غم و اندوه، ناامیدی و عدم علاقه یا لذت بردن از فعالیت های روزانه مشخص می شود. می تواند به طور قابل توجهی بر عملکرد و کیفیت تعاملات تأثیر بگذارد. افسردگی، معمولاً همراه با علائمی مثل عدم عزت نفس، اختلالات خواب، اختلالات خوردن، خستگی، بی حالی و احساس دردِ بدون دلیل همراه باشد.

انواع اختلالات روانی

۷. اختلال پس از حادثه PTSD

وضعیتی که ممکن است پس از مواجهه با یک رویداد آسیب زا یا تجربه آن ایجاد شود. با علائمی مانند (فلاش بک، کابوس، اضطراب شدید و اجتناب از محرک های مربوط به تروما) مشخص می شود. به دلیل علائم چشمگیر، اغلب در زمره سخت ترین و گسترده ترین طیف بیماری های روانی به حساب می آید.

۸. اختلال وسواس فکری (OCD)

اختلال وسواس فکری اجباری (OCD) یک بیماری روانی است که با افکار مداوم، مزاحم (وسواس) و رفتارها یا اجبار (تکراری) با هدف کاهش اضطراب مشخص می شود. OCD می تواند به طور قابل ملاحظه ای عملکرد روزانه فرد را مختل کند.

۹. اختلال شخصیت مرزی Borderline personality disorder

در طبقه بندی یکی از سخت ترین بیماری های روانی در نظر گرفته می شود و با الگوی روابط و احساسات و رفتار ناپایدار مشخص می شود. افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی ممکن است ترس شدید از رها شدن را تجربه کنند، برای تنظیم احساسات خود تلاش کنند و درگیر رفتارهای تکانشی و خود ویرانگر باشند.

۱۰. اختلالات مصرف مواد (SUD)

اختلال مصرف مواد (SUD) یک اختلال روانی قابل درمان است که بر مغز و رفتار افراد تأثیر می گذارد و منجر به ناتوانی آنها در کنترل استفاده از موادی مانند مواد مخدر قانونی یا غیرقانونی، الکل یا داروها می شود. علائم می تواند متوسط تا شدید باشد که اعتیاد شدیدترین شکل SUD است. عوامل بیولوژیکی، اجتماعی، محیطی، فرهنگی و اقتصادی از جمله عواملی هستند که می توانند فرد را در معرض ابتلا به بیماری روانی قرار دهند. مواردی مانند داشتن یک ارتباط اجتماعی قوی و دانستن نحوه برخورد با مشکلات می تواند مفید باشد.

منبع: academic.oup.com

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(4 رای)
افزودن نظر:
captcha
آدرس
واتس اپ